Ta vonj ni McDonald'sov. Je le njegov novi oglasni pano.
Verjetno se je to že vsem zgodilo: v dvigalu, na avtobusu ali v konferenčni sobi nekaj zavohate. Čeprav nič ne nakazuje na to, veste, da diši po McDonald'su. Vonju, ki je tako prepoznaven kot njegov logotip ali melodija.
Zato je njegova nizozemska podružnica preizkusila svoj ikonični vonj in ni v svoji najnovejši kampanji uporabila ničesar drugega.
Vonj in dotik sta najbolj primarni človeški čutili, ki pa sta v oglaševanju slabo uporabljeni. McDonald's že desetletja zapeljuje brbončice po vsem svetu in je ena od najbolj priljubljenih in prepoznavnih blagovnih znamk. Toda pri McDonald’su so spoznali, da obstaja nekaj, kar si potrošniki zapomnijo prav tako dobro kot njihov logotip, izdelke ali nalezljivi jingle. Kaj je torej boljši način, da bi oboževalci blagovne znamke začeli hrepeneti po krompirčku, McDonald’sovem najbolj neustavljivem in najbolje prodajanem izdelku, kot njegov vonj?
McDonald's na Nizozemskem je to tudi preizkusil. V Utrechtu in Leidnu so postavili vrsto preprostih rumenih in rdečih oglasnih panojev. Na prvi pogled se zdijo prazni, a ko se mimoidoči približajo na manj kot pet metrov, jih pozdravi izrazit vonj McDonald’sovega ocvrtega krompirčka, ki prihaja iz notranjosti oglasne deske. To je prvič, da je bil oglasni pano uporabljen za razpršitev vonja McDonald'sa, pri čemer je prepoznaven vonj uporabljen kot najbolj prepoznavna prednost blagovne znamke.
Stijn Mentrop-Huliselan, direktor marketinga pri McDonald's Nizozemska, pravi: »Znani smo po svojih prepoznavnih prednostih blagovne znamke, ki so večinoma vizualne. Dokazano je, da je vonj učinkovitejši pri vzbujanju jasnih in čustvenih spominov kot slike. Z vključitvijo tega naslednjega čuta v naše oglaševanje smo našli nov način, kako ljudi spomniti, da se imajo pri McDonald'su vedno dobro.«
Oglasni panoji so bili strateško nameščeni v razdalji 200 metrov od restavracij McDonald's in so vabili tiste, pri katerih se je sprožila želja, da enostavno pridejo do njih in naročijo svoje najljubše izdelke. Medtem ko vse blagovne znamke ciljajo na oči, McDonald's cilja na nosove.
Darre van Dijk, izvršni kreativni direktor v agencijiTBWANEBOKO, je povedal: »Vedno iščemo načine, kako ikoničnemu bogastvu blagovnih znamk zagotoviti lastno mesto v kulturi. Vonj McDonald'sovega krompirčka je ena od teh ikoničnih značilnosti.«
Hvala, ker berete Marketing magazin!
Za dostop do vseh člankov vas vabimo, da se brezplačno registrirate.
Via Media Sarajevo je osvojila bronastega leva v kategoriji Sustainable Development Goals Lions v podkategoriji Peace, Justice and Strong Institutions.
Petdnevni festival Cannes Lions se je zaključil, s tem pa je znan tudi seznam vseh letošnjih prejemnikov grand prixov, najvišjih festivalskih priznanj.
Hrvaška turistična skupnost je predstavila nov turistični oglas »Croatia – I Hear It’s Beautiful«, v katerem nastopa priznani igralec John Malkovich, čigar družina ima hrvaške korenine.
Sport Beach, ena najbolj zaželenih in verjetno tudi najbolj atraktivnih plaž letošnjih Kanskih levov, je tudi letos postregel z zvezdniško zasedbo športnikov, znamk in marketinških voditeljev.
Charlotte Maines iz Amazon Ads, Elav Horwitz iz WPP ter podjetnica in vplivnica Bethenny Frankel so spregovorile o tem, kako UI spreminja način, kako ljudje odkrivajo, izbirajo in kupujejo izdelke.
Via Media Sarajevo je osvojila bronastega leva v kategoriji Sustainable Development Goals Lions v podkategoriji Peace, Justice and Strong Institutions.
Petdnevni festival Cannes Lions se je zaključil, s tem pa je znan tudi seznam vseh letošnjih prejemnikov grand prixov, najvišjih festivalskih priznanj.
V zadnjem desetletju je e-šport iz nišne zabave in industrije, deležne mnogo posmeha in neresnega pristopa, prerasel v globalno senzacijo in si na svetovnem trgu pridobil ugled in spoštovanje.
Imago Ogilvy je na festivalu Cannes Lions osvojil bronasto nagrado v kategoriji social & creator (v podkategoriji local brand) za projekt »Zadnji GUC GUC« (»Posljednji GUC GUC«) za naročnika Studena.
Danes zvečer se bosta na svetovnem prvenstvu v nogometu pomerili reprezentanci Bosne in Hercegovine ter Katarja, zagotovo bo znova donela tudi pesem skupine Dubioza Kolektiv.
»Morda se poseg po človeškem craftu zdi zamuden in zaradi današnjega tempa težje izvedljiv, a bo to v prihodnosti tisto, kar bo ločevalo kakovost od štancarije,« piše MM-ova kolumnistka Anja Korenč.