zz
Vpogled

MM-OVA MINI ANKETA: Kaj in koliko berete?

V torek, 23. aprila, smo obeležili Svetovni dan knjige in avtorskih pravic. MM-ovo tokratno anketo na Instagramu smo tako posvetili prav knjigam in vašemu odnosu do njih.

Svetovni dan knjige in avtorskih pravic je posvečen promociji branja, založništva in zaščiti avtorskih pravic ter intelektualne lastnine. Praznovanje dneva knjige je povezano s starim ljudskim običajem, ki izhaja iz Katalonije. Na dan svetega Jurija 23. aprila so si Katalonci namreč od nekdaj podarjali vrtnico in knjigo. Rekli so: »Vrtnica je za ljubezen, knjiga pa za vedno!« Dan je posvečen promociji branja, hkrati pa je želja spodbuditi ljudi, še posebej mlade, da odkrijejo užitke branja in pridobijo spoštovanje do avtorskih del tistih, ki so s svojimi deli pripomogli h kulturnemu napredku človeštva. 

V Sloveniji v zadnjih letih izide približno 5500 različnih knjig letno. Med njimi je največ strokovnih priročnikov, približno tisoč enot pa je slovenskega leposlovja – nekaj je tudi slovenskih romanov. V zadnjih letih obišče Slovenka oz. Slovenec splošno knjižnico približno 20-krat na leto. V slovenske splošne knjižnice je po podatkih NUK-a včlanjenih nekaj manj kot četrtina prebivalstva. Bralci najpogosteje posegajo po leposlovnih knjigah za odrasle, sledijo priročniki, stvarna literatura ter strokovna oziroma znanstvena literatura. Med romani so najbolj priljubljene kriminalke in detektivke.

Največ vas prebere do 10 knjig na leto

Ob Svetovnem dnevu knjige nas je zato zanimalo, koliko knjig letno preberete. Četrtina vas je odgovorila, da preberete 5 ali manj knjig, 38 odstotkov med 5 do 10, 33 odstotkov več kot 10, 4 odstotke pa je takšnih, ki knjig ne berejo. 

Zanimalo nas je tudi, katera je vaša najljubša zvrst. 35 odstotkov vas najraje bere kriminalke, 22 odstotkov ljubezenske romane, 4 odstotki knjige za samopomoč, kar 39 odstotkov pa raje kaj drugega – sklepamo, da so to priročniki, stvarna in strokovna literatura.

Slovenski avtorji si bodo morali prizadevati za večjo priljubljenost

Kar 50 odstotkov si knjige najraje izposodi v knjižnici. 38 odstotkov vas knjige raje kupi, 13 odstotkov pa naloži na tablico ali bralnik. 

Zanimalo nas je tudi, katere avtorje raje berete, tuje ali slovenske. Zmagali so tuji, s kar 96 odstotki. Slovenski avtorji pa so si prislužili samo 4 odstotke.

 

 

Intervju

Melanja Korošec
27. 04. 2024

Na naslovnici MM-a #514 je Melanja Korošec, direktorica strateškega marketinga in…

»Zadovoljna stranka je za nas najboljši marketing in čeprav ji zelo verjetno ne bomo prodali še ene hiše, pa nas bo priporočila naprej,« pravi…

sasa gnezda
22. 04. 2024

V podjetju Mediade tudi letos pripravljajo Konferenco internega komuniciranja KIK 2024,…

Nekje sem zasledila misel, da je komunikacija mehka veščina, a da je zanjo treba trdo delati. Interna komunikacija se ne zgodi sama od sebe – vsaj ne…

zz
20. 04. 2024

PandaChat, slovenska rešitev, ki z UI poenostavlja iskanje po obsežnih podatkovnih…

Pričakujete lahko, da bo PandaChat vedno znova presenečal s kreativnimi in inovativnimi funkcionalnostmi. Spremljamo trg, razmišljamo in si…

Naši avtorji