01apr
sreda, 01. aprila, 2026
sreda, 01. aprila, 2026
DizajnMalo za šalo, malo zares: slovo od našega spletnega portala
Včeraj smo prvi april izkoristili za novico, da se poslavljamo od našega spletnega portala.
Marketing Magazin
Ko je Alenka Repič leta 2009 zasnovala copate iz odpadnih volnenih puloverjev kot preprosto novoletno darilo, si verjetno ni predstavljala, da bo nekaj let pozneje z njimi osvojila evropski hotelski trg.
Danes so copati Kaaita prisotni v več kot 70 butičnih hotelih po Evropi, gostov pa ne navdušujejo le z estetsko dovršenostjo in udobjem, temveč tudi s trajnostnim konceptom in močno zgodbo. Iz svetovalke za trajnostni razvoj se je Alenka prelevila v podjetnico s trajnostnim izdelkom, ki predstavlja odgovor na kopičenje hotelskih copat za enkratno uporabo.
Vaši copati so prisotni v številnih butičnih hotelih po Evropi. Kako ste z blagovno znamko Kaaita uspeli ustvariti prepoznavnost in zaupanje v tako zahtevnem segmentu?
Copate Kaaita smo razvili kot novoletno darilo – to je bilo davnega leta 2009, ko smo še delovali kot svetovalno podjetje za trajnostni razvoj. Že nekaj mesecev po tem, ko smo z zamudo (v juliju!) končno razposlali darila, smo prejeli naročilo za 5.000 parov za novoletno darilo večjega slovenskega podjetja.
Naš originalen dizajn – copati iz filca, narejenega iz odpadnih volnenih puloverjev, z všitimi cvetovi sivke – nas je ponesel naprej na police izbranih trgovin po Evropi. Kljub lepemu razvoju pa v sebi nisem bila povsem zadovoljna. Iskala sem trajnostni problem, ki bi ga lahko reševali s copati. In leta 2015 sem ga končno »zagledala« – hotelski copati za enkratno uporabo!
Oblikovali smo različico, ki je primerna za hotele, in jo opremili z zgodbami in koncepti, tako da so lahko hoteli izbrali tistega, ki najbolje nagovarja njihove goste. Spomnim se, da sem najprej poslala ponudbo vsaj stotim slovenskim hotelom. Brez odgovora. Nato sem se obrnila na evropske hotelirje in uspelo nam je! Pridobili smo tri prve partnerje: enega v Avstriji, enega v Švici in enega v Angliji. Od takrat naprej pa so začeli hoteli kontaktirati nas. Hotelirji se namreč med seboj obiskujejo in tako nas odkrijejo. Najpogostejši stavek, ki ga prejmemo po e-pošti, je: »I’m so glad I discovered you!« (»Tako smo veseli, da smo vas odkrili!«)
Danes sodelujemo z več kot 70 hoteli po Evropi. Verjamem, da smo si njihovo zaupanje pridobili z butično kakovostjo, zanesljivostjo in nenehnim prilagajanjem ponudbe novim potrebam. S partnerskimi hoteli gradimo tesne odnose, kar nam omogoča, da njihove izzive in spremembe na trgu spoznavamo od blizu – zato lahko nenehno inoviramo in ponujamo rešitve, ki so korak pred časom.
Kaaita združuje trajnost, dizajn in lokalno izdelavo. Kako vam uspe ohranjati ravnovesje med estetsko dovršenostjo, funkcionalnostjo in okoljsko odgovornostjo?
Včasih se pošalim, da nenehno inoviramo, izdelek pa ves čas ostaja isti. Kar ste omenili – trajnost, dizajn, lokalna izdelava –, so naše temeljne vrednote. Način, kako jih uresničujemo, pa se nenehno razvija glede na obseg proizvodnje, nove potrebe hotelov in vedno aktualne okoljske izzive. Na primer, začeli smo z ročnim rezanjem krojev, nato prešli na izsekavanje, danes režemo strojno. Na začetku so bili copati izdelani iz okoljsko odgovornih materialov in pralni enkrat. Danes jih zahvaljujoč izpopolnjenemu filcu, razvitemu posebej za naše potrebe, partnerski hoteli v povprečju operejo sedemkrat. Sprva smo hotele spodbujali, naj goste obveščajo, da lahko copate odnesejo domov in jih tam še naprej uporabljajo. Danes ustvarjamo komunikacijsko gradivo, ki goste spodbuja k ponovni uporabi ali k manj potratnemu načinu potrošnje.
V središču Ljubljane danes deluje naš ustvarjalni studio z lastno butično manufakturo, kjer izdelujemo copate in številne druge izdelke iz filca za evropske butične hotele. Naši izdelki pa so postali priljubljeni tudi med posamezniki po vsem svetu – pogosto gre za mednarodne goste, ki jih naši izdelki očarajo, nato poiščejo našo spletno trgovino in se radi znova vračajo.
Zanimivo je, da ste svojo podjetniško pot začeli kot svetovalka za okoljske izzive. Kako je prišlo do preobrazbe iz svetovalnega podjetja v proizvajalca trajnostnih izdelkov?
Pogosto se je dogajalo, da smo poleg trajnostnih ukrepov za podjetja zasnovali tudi izdelke – od košev za ločeno zbiranje odpadkov in izdelkov iz odpadnih letnih poročil do daril za otroke zaposlenih. Skupna nit vsem tem izdelkom sta bila lep dizajn in uporaba medija kot sredstva za navdih in komuniciranje.
Sčasoma sem ugotovila, da me ta ustvarjalni del resnično veseli. Prelomna točka pa je prišla, ko sem dojela, da je svetovanje pogosto lažji del. Pravi izziv je bil na strani naročnikov – oni so morali načrt uresničiti v realnem svetu, z vsemi omejitvami, ki jih to prinaša. Takrat sem si rekla: »Alenka, how about walking your talk?« (»Alenka, kaj pa če bi tudi naredila to, o čemer govoriš?«)
Veliko pozornosti namenjate tudi personalizaciji izdelkov. Kakšno vlogo ima po vašem mnenju personalizacija pri gradnji odnosov med blagovno znamko in njenimi končnimi uporabniki – tako hoteli kot gosti?
Danes lahko z umetno inteligenco in množično proizvodnjo zelo enostavno ustvarjamo izdelke visoke kakovosti v velikih nakladah. Na drugi strani pa obstaja butična proizvodnja – majhna, a človeška. Tudi ta lahko ustvari »isti« izdelek. A ta »isti« izdelek je v resnici drugačen. V njem je dotik rok, misel na uporabnika. In uporabniki to začutijo. Hotelirji pa to cenijo.
Personalizacija v manjših nakladah, združena z znanjem znamčenja in komuniciranja – to je tisto, kar izdelku doda še tisti »mehki del«, ki je po mojem mnenju včasih celo pomembnejši od izdelka samega. »Našim« hotelirjem je pomemben vsak detajl, plejada stičnih točk na poti gosta, in prav zato si želijo, da bi bila ta izkušnja res nepozabna.
Jaz pa sem vesela, ker se je v našem delu združilo vse, kar imam rada: kreativa, rokodelstvo in oprijemljiva proizvodnja izdelkov.
Vaša zgodba je dosegla tudi mednarodno občinstvo – bili ste gostja v oddaji na radiu Monocle. Kako se počutite ob tem?
Monocle zelo cenim. Njihov pristop k ohranjanju in podpori butičnim znamkam, spoštovanje do ročnega dela in lokalnosti ter hkrati odprtost v svet – to je točno tisto, v kar tudi sama verjamem. Redno jih poslušam, berem in obiskujem njihove dogodke. Povabilo k pogovoru in objava sta bila zame velika čast; dobila sem občutek, da smo postali del družine Monocle. Po objavi se je pokazalo, kako širok geografski doseg imajo in kako močno lahko to vpliva na ugled naše blagovne znamke.
Članek, ki ste ga odprli, je na voljo samo naročnikom. Naročite se na enega od naših paketov in berite besedila iz najnovejše številke brez omejitev!
NAROČI SEŽe imate profil? Prijavite se tukaj
25mar
sreda, 25. marca, 2026
sreda, 25. marca, 2026
IntervjujiEva Stopar in Juš Šoltes sta dvojec, ki stoji za idejo o »osvežitvi« oglasa, ki je verjetno vtisnjen v spomin prav vsakega Slovenca. Povabila sta nas v zakulisje nastajanja rendicije ikoničnega oglasa iz leta 2003.
23mar
ponedeljek, 23. marca, 2026
ponedeljek, 23. marca, 2026
IntervjujiS Tjašo Kolenc Filipčič, izvršno direktorico področja za trženjsko in korporativno komuniciranje ter izkušnjo stranke v Zavarovalnici Triglav, smo se pogovarjali o rešitvah, ki so nastale v okviru SOZ-ovega natečaja Mladi kreativci.
19mar
četrtek, 19. marca, 2026
četrtek, 19. marca, 2026
IntervjujiNa letošnjem natečaju za mlade kreativce sta žirijo z idejo »Direkt pred faksom« najbolj prepričala oblikovalka Amber Škrabec in tekstopisec Gašper Potočnik. Zmaga jima je prinesla udeležbo na mednarodnem tekmovanju Young Lions v Cannesu.
01apr
sreda, 01. aprila, 2026
sreda, 01. aprila, 2026
IntervjujiLetno stanovsko nagrado oglaševalska osebnost letos prejme Urban Korenjak, direktor trženja pri Europlakat Slovenija.
31mar
torek, 31. marca, 2026
torek, 31. marca, 2026
IntervjujiSpomladi 2024 se je Mojca Randl odločila, da je čas za slovo od Formitasa in s tem tudi od oglaševalskega sveta, mi pa smo preverili, kako o tem svetu razmišlja danes.
30mar
ponedeljek, 30. marca, 2026
ponedeljek, 30. marca, 2026
IntervjujiOb izidu svojega drugega studijskega albuma Lava je Masayah za nas spregovorila o tem, kako gradi svojo osebno znamko in prisotnost na družbenih omrežjih, pa tudi o tem, zakaj si včasih želi vrnitve v čas pred njimi.
30mar
ponedeljek, 30. marca, 2026
ponedeljek, 30. marca, 2026
IntervjujiDenis Potočnik, marketing manager v podjetju Alpe Panon in vodja marketinga v McDonald’su Slovenija, pravi, da je njegova pot nekoliko drugačna, kot je to običajno. Že od prvega dne je namreč zvest McDonald’su.
26mar
četrtek, 26. marca, 2026
četrtek, 26. marca, 2026
IntervjujiIan Hotko je 17-letni plesalec iz Maribora, ki je pred petimi meseci s svojim nastopom v Los Angelesu pritegnil pozornost svetovne plesne scene. Z njim smo se pogovarjali o disciplini, prepoznavnosti in grajenju osebne znamke.
25mar
sreda, 25. marca, 2026
sreda, 25. marca, 2026
KolummneTo je odprt poziv vsem, ki delamo v slovenskem oglaševalskem ekosistemu.
To je odprt poziv vsem, ki delamo v slovenskem oglaševalskem ekosistemu.
Bojan Amon tokrat o govoricah: »Pogovorni znani 'trači' so del človeške družbe, odkar pomnimo, in se v prvi vrsti nanašajo na povsem nedolžne pogovore med sorodniki in prijatelji ... «
»Biti ponosen na nekaj, kar si naredil, je lepa stvar. Četudi samo za trenutek. To zimo sem bil po dolgem času spet ponosen na oglas, ki sem ga naredil,« piše Drago Mlakar, tokratni MM-ov kolumnist.
01apr
sreda, 01. aprila, 2026
sreda, 01. aprila, 2026
DizajnVčeraj smo prvi april izkoristili za novico, da se poslavljamo od našega spletnega portala.
01apr
sreda, 01. aprila, 2026
sreda, 01. aprila, 2026
IntervjujiLetno stanovsko nagrado oglaševalska osebnost letos prejme Urban Korenjak, direktor trženja pri Europlakat Slovenija.
01apr
sreda, 01. aprila, 2026
sreda, 01. aprila, 2026
DreaMM teaMMTina Guček prevzema uredništvo tiskane izdaje Marketing magazina, Eva Peserl pa uredništvo spletnih vsebin.