04jun
četrtek, 04. junija, 2026
četrtek, 04. junija, 2026
Social mediaFerrari Luce: od superznamke do internetne šale
Ko je Ferrari predstavil Luce, svoj prvi električni model, se je internet odzval hitreje kot borzni analitiki.
Z Matjažem Klipšteterjem, direktorjem Taktika, smo govorili o izzivih piarovcev v 2026. O atraktivnosti PR-a danes in ga vprašali, kaj bi se zgodilo, če bi bili odnosi z javnostmi celovečerni film.
V začetku decembra je Matjaž Klipšteter na LinkedInu zapisal, da bo pred novim letom »osveževal desetletja trajajoča DJ-evska znanja, s katerimi je polnil ušesa Štajerkam in Štajercem.« Zato smo pogovor začeli v glasbenih in se kasneje preselili v piarovske vode.
Kako je uspela vaša DJ vrnitev?
V DJ svet sem se vrnil v velikem slogu. Hčerin fant Bine, glasbenik in producent, skrbi za DJ druščino, ki jo »posoja« glasbe željnim. Ker je vedel, da me ponovno srbijo mešalke vajeni prsti, me je za predpraznični petek »prodal« v ljubljansko restavracijo Breg, kjer sem lačne goste nahranil še z zmernim hrupom.
Zgledali so zadovoljno, bojda tudi zaradi glasbe. Lastnik – mimogrede moj soimenjak – je povedal, da so nekateri, ki so klicali za rezervacije teden kasneje, želeli mizo »tam, kjer je glasba«.
Skratka, v velikem slogu. V zrelejših letih se navadiš začeti zmerno. Podobno se je začelo s pilatesom, sedaj pa imam pod maščobo že »sikspeke« (smeh).
Povejte nam več o Mariboru in vaši takratni vlogi »na sceni«.
Ko sprašujete po mojem rojstnem kraju in DJ-evskem mestu v njem, lahko postane mini intervju zlahka maxi. Ljubiteljstvo sem začel finančno izkoriščati že v prvih letih srednje šole, ko sem začel urejati mladinsko oddajo na Radiu Maribor. Že leto kasneje mi je urednikovanje študentske oddaje odstopil Milan Latin – Muso, ki je postal tudi moj uredniški mentor.
Potem se je zgodil radio MM2, sedanji Radio SI, kjer razen poročil in prometnih informacij ni bilo programa. Zato so potrebovali tone glasbenega urednikovanja, kar smo honorarci s pridom pograbili. Kar nekajkrat sva si z Matjažem Kekom, tudi velikim ljubiteljem glasbe, podajala studijske »reglerje«. Delo za mešalkami v lokalih je bilo za zraven, ŠTUK, MKC, Jazz klub Satchmo, Pekarna, pa še kakšna privat veselica.
Da sem glasbenemu ljubiteljstvu dodal še humorno nrav, je kriv nastanek MARŠ, mariborskega RŠ. Tam mi je glasbeno uredništvo dodelilo nezavidljiv termin v nedeljo zvečer, od desetih do polnoči. S prijateljem Stankom Brglezom sva tako zagnala oddajo Hvala bogu, da je konec vikenda, ki je dve polni leti ob vikendih privabljala k poslušanju številne Štajerce. Oddaja je namreč zelo hitro postala najbolj poslušana radijska oddaja na Štajerskem. Treba je povedati, da je ekipa hitro narasla na pet oseb in da smo bili po mnenju poslušalcev precej zabavni improvizatorji.
Po daljši pavzi, dobri dve leti kasneje, smo se odločili oddajo obuditi. Takrat sem že živel v Ljubljani, srce mi je ugrabila Ljubljančanka. Nastala je oddaja HBDJK na Radiu City. Ta je bila na programu samo vsako zadnjo nedeljo v mesecu, ker smo že bili po službah in seveda razseljeni. Tudi ta oddaja je bila zdaleč najbolj poslušana. Humorja pač v Sloveniji vedno primanjkuje.
Kaj je danes prvi izziv piarovcev v svetu in Sloveniji, če so izzivi slučajno različni?
Osnovni izzivi za piarovce ostajajo zelo podobni. Naša naloga je vedno bila in vedno bo izgradnja ter ohranjanje ugleda. Ugleda osebe, podjetja, ustanove, države, blagovne znamke, »you name it«.
Tisto, kar se spreminja, so kanali in s tem orodja. Ko govorim o kanalih, imam v mislih medije v najširšem smislu. Kar je naša »frka« obdobja, so težave tradicionalnih, predvsem tiskanih, medijev. Z novinarji obstajajo dogovorjene norme, ki jih eni in drugi spoštujemo.
Pri »soušlih« je to »no go«, ker večina vplivnežev, blogerčkov, vlogerčkov in fejmičev ni novinarjev in se ne počutijo zavezane novinarski etiki. Drugi stres je preobilje informacij, ki ga prinaša splet, in s tem povezan drugačen tempo ter urnik dela. TIKFEJSINSTA ne počiva, zakaj bi potem mi …
So odnosi z javnostmi še atraktivna služba?
Še atraktivna služba? A je kdaj bila? Večina jih želi biti kreativna, kreativen, kreativno, tako »copywritersko«, »eventarsko«, vizualno.
Odnosi z javnostmi so tek na dolge proge, poljedelstvo. Skratka, kmečki biznis.
Malo se šalim. Tudi v naši dejavnosti je veliko prostora za kreativnost. V strategiji, v iskanju zornih kotov, v iskanju pravih sogovornikov, vsebin. Velike zvezde postanemo, ko iztrebki naletijo na ventilator. Takrat – še posebej, če uspemo v zaostrenih razmerah pravilno, pravočasno in dosledno oddelati – povedati, pokazati pravim osebam v pravem trenutku pravilno odmerjene vsebine.
Je pa res, da v naši dejavnosti – če bi to bili celovečerci – nikoli ne bi našli naših imen pod »starring:«. Pogosto se še proti koncu odjavnega seznama naše ime ne pojavi, ker so zvezde naši naročniki, naši delodajalci. Kdor s tem ne zna živeti, naj v to dejavnost ne rine.
Se pa pri nas lahko dobro naučiš sprejemati dobre odločitve in zanje prevzemati odgovornost, kar pomeni, da marsikdo iz naših vrst pristane med vodilnimi v podjetjih. Za to zna biti naš poklic solidna štartna pozicija.
In ker ste Marketing magazin še kratek oglaševalski vložek:
Zelo izkušen DJ zavrti zbrano skupnost v pravo smer. Čist in urejen, opremljen izbere priložnosti primerno glasbo na zabavah in obletnicah vseh vrst. Mikajo ga tudi ločitvena poslovilna srečanja ter vselitvene zabave. Izpolni tri želje. Naslov je znan uredništvu.
Za dostop do vseh člankov vas vabimo, da se brezplačno registrirate.
Registriraj seSte že registrirani? Prijavite se tukaj
28maj
četrtek, 28. maja, 2026
četrtek, 28. maja, 2026
IntervjujiPri MM-u smo pred kratkim prenovili svojo spletno stran, pri projektu pa smo sodelovali s podjetjem Cubes, ki je specializirano za tehnološke rešitve za medije in digitalne platforme.
21maj
četrtek, 21. maja, 2026
četrtek, 21. maja, 2026
IntervjujiJaka Repanšek pojasnjuje, kaj se je spremenilo, kje so največje sive cone sodobnega oglaševanja in zakaj temeljna etična načela ostajajo – kot pravi sam – vklesana v kamen.
21maj
četrtek, 21. maja, 2026
četrtek, 21. maja, 2026
IntervjujiNaši sogovornici sta tokrat Nicole Radermacher, izvršna direktorica, Eventim SI, in Alja Pahor, namestnica direktorja in vodja odnosov z javnostmi, Spontanzo.
03jun
sreda, 03. junija, 2026
sreda, 03. junija, 2026
IntervjujiJanuš Grm, 24-letni ustanovitelj in direktor platforme Dine, je iz ideje o chefih na domu razvil širšo kulinarično zgodbo, ki povezuje gastronomska doživetja, catering in kulinarični marketing.
02jun
torek, 02. junija, 2026
torek, 02. junija, 2026
IntervjujiKatarina Ferk, ki se je letos uvrstila na vrh lestvice najboljših tekstopiscev in tekstopisk, ki jo pripravlja Matjaž Germ, pravi, da se je v oglaševanju znašla povsem po naključju.
02jun
torek, 02. junija, 2026
torek, 02. junija, 2026
Kolummne»V svetu, kjer vse merimo v podatkih, se najgloblje razlike še vedno rojevajo v občutku,« piše Anja Humljan, arhitektka, specializirana za čustveno obikovanje in senzorično znamčenje.
»V svetu, kjer vse merimo v podatkih, se najgloblje razlike še vedno rojevajo v občutku,« piše Anja Humljan, arhitektka, specializirana za čustveno obikovanje in senzorično znamčenje.
Če boste ta teden v Portorožu, lahko na SMK prisluhnete Simonu Cetinu, ki bo govoril o marketinških izzivih v ekonomiji agentov. Še prej pa preberite njegovo KoluMMno iz majskega MM-a.
»Nevtralnost znamk ne ščiti. Nevtralnost jih dela irelevantne,« piše Petra Krulc, regijska izvršna direktorica strateške kreativnosti v agenciji Futura DDB.
27maj
sreda, 27. maja, 2026
sreda, 27. maja, 2026
IntervjujiNa družbenem omrežju TikTok smo v zadnjih tednih opazili vsebine ljubljanskega lokala Neks.
25maj
ponedeljek, 25. maja, 2026
ponedeljek, 25. maja, 2026
IntervjujiSanja Likar, generalna direktorica Publicis Groupe Slovenija, ima za seboj zanimivo poklicno pot, na kateri je izkušnje pridobivala tako na agencijski kot na naročniški strani.
27maj
sreda, 27. maja, 2026
sreda, 27. maja, 2026
MMarketingOpazili smo, da blagovne znamke v Sloveniji in regiji vse pogosteje posegajo po glasbenem formatu, ki je bližji popkulturnemu izdelku kot klasični kampanji.