zz
Diggit

ZDA in Kitajska: Od atomskega orožja do TikToka in Instagrama

Ob tem, ko so govorice o morebitni ameriški prepovedi TikToka na drugi strani oceana vse glasnejše, smo preverili, kaj vse ameriškega so prepovedali na Kitajskem in zakaj.

Podjetje ByteDance se na ameriškem in evropskem parketu sooča z vse večjimi grožnjami o omejitvah in prepovedi, saj so nacionalne insitucije zaskrbljene zaradi morebitno ogrožene nacionalne varnosti in vprašljive zasebnosti. V ZDA je bil pred kratkim v predstavniškem domu sprejet predlog smernic, ki zahtevajo, da kitajsko podjetje ByteDance TikTok proda ali pa se sooči z njegovo popolno prepovedjo. Zakon sicer še ni sprejet, ker čaka na odobritev senata, vse skupaj pa se lahko tudi za nekaj mesecev zavleče, ker so v ZDA na sporedu predsedniške volitve.

Zakaj Kitajci prepovedujejo globalne  platforme?

Prepoved družbenih omrežij se je začela leta 2009, ko je v Xinjiangu, regiji na zahodu Kitajske, prišlo do nemirov. Da bi kitajska oblast nadzorovala komunikacijo med aktivisti za neodvisnost, so blokirali Facebook, Twitter (zdaj X) in Google. To so storili zato, da so preprečili širjenje informacij in ohranili stabilnost.

Kitajska ima od takrat naprej še močnejši sistem cenzure, ki ga vzpostavljajo preko t. i. velikega požarnega zida. Preko njega blokirajo spletna mesta, filtrirajo ključne besede in celo ljudi, ki na spletu objavljajo občutljivo ali politično vsebino, spravljajo v zapor. Če uporabniki na spletu iščejo na primer ključno besedo »Tiananmen Squarein«, bodo prišli na pristajalno stran z napako.

Blokada vsega

Veliki kitajski požarni zid blokira dostop do tujih novičarskih strani, kot sta BBC in The New York Times, ter platform, kot so Facebook, Google, WhatsaApp, Instagram, Snapchat, YouTube, Reddit, Twitch, Tumblr, Quora in podobno. Namesto tega so vzpostavili sporočilni aplikaciji WeChat in Tencent QQ, ki sta podobni WhatsAppu, medtem ko sta Youku in Tudou kitajski različici YouTuba.

Ali lahko uporabljamo Google in Facebook na Kitajskem?

Povsod po svetu lahko uporabniki do spletnih mest, kot sta Google in Facebook, dostopajo brez ovir, na Kitajskem pa ni tako, kar pomeni, da si turisti ne morejo pomagati niti z aplikacijo Google Maps. Običajno si turisti na Kitajskem vseeno želijo odkleniti zgoraj omenjene apliakcije, zato ustvarijo tako imenovani tunel do drugega VPN-ja, ki ni kitajski. VPN je kratica za Virtual Private Network in ustvari zasebno omrežje med vami (uporabnikom) in strežniško napravo VPN. To pomeni, da skrije uporabnikov IP-naslov in zagotovi dostop do splošno omejenih spletnih mest in družbenih omrežij.

 

Intervju

Melanja Korošec
27. 04. 2024

Na naslovnici MM-a #514 je Melanja Korošec, direktorica strateškega marketinga in…

»Zadovoljna stranka je za nas najboljši marketing in čeprav ji zelo verjetno ne bomo prodali še ene hiše, pa nas bo priporočila naprej,« pravi…

sasa gnezda
22. 04. 2024

V podjetju Mediade tudi letos pripravljajo Konferenco internega komuniciranja KIK 2024,…

Nekje sem zasledila misel, da je komunikacija mehka veščina, a da je zanjo treba trdo delati. Interna komunikacija se ne zgodi sama od sebe – vsaj ne…

zz
20. 04. 2024

PandaChat, slovenska rešitev, ki z UI poenostavlja iskanje po obsežnih podatkovnih…

Pričakujete lahko, da bo PandaChat vedno znova presenečal s kreativnimi in inovativnimi funkcionalnostmi. Spremljamo trg, razmišljamo in si…

Naši avtorji