hjk
Diggit

Chat GTP: Ko umetna inteligenca avtomatsko poraja vsebine

Najnovejša tehnologija, ki deluje s pomočjo umetne inteligence, avtomatsko ustvarja kakršno koli vsebino si uporabnik zaželi. Najnovejši »chatbot« razume človeški jezik in je zmožen ustvarjati poglobljene zgodbe.

Podjetje, ki je ustvarilo Chat GTP, se imenuje OpenAI, njegova lastnika pa sta Elon Musk in Sam Altman. Namen podjetja je bil ponuditi javnosti sistem klepetalnih robotov, ki temeljijo na umetni inteligenci. Tako sta 30. novembra predstavila spletno stran Chat GTP, ki ponuja simulacijo avtomatiziranega klepeta. Tehnologija podaja informacije in odgovarja na vprašanja na podoben način, kot bi se to zgodilo v običajnem človešku pogovoru, saj je bila izobražena z umetno inteligenco in strojnim učenjem. Novost je za zdaj še v razvojni fazi, zato je brezplačna, a lastniki spletne strani so napovedali, da bo zanjo potrebno plačevati naročnino.

Od šaha do filozofskega pogovora

ChatGPT temelji na množičnih podatkih iz velikega obsega besedilnih podatkov iz različnih virov. A to še ni vse. Zlasti ljubitelji spletnih igric, kot so šah, poker in tarok, vedo, da so bili rezultati uporabe strojnega učenja že pred časom osupljivi. A če ima tovrstna igra določena pravila, jih pogovor nima, zato so raziskovalci in programerji veliko pozornosti posvetili učenju umetne inteligence. To so naredili tako, da so robotu postavljali vprašanja, vzorčili številne odgovore in ročno razvrščali odgovore. Nato so te uvrstitve služile kot podatki za usposabljanje in nadgrajevanje robota, ki so ga »trenirali« tudi v hitrosti odzivov na poizvedbe.

Vse vrste besedila

Tehnologija OpenAI omogoča, da se robot ChatGPT (neverjetno hitro) odzove na pobude za vse vrste pisanja, od kratkih in enostavnih odgovorov do teoretičnih esejev, matematičnih rešitev in vse do domišljijskih zgodb. Tehnologija omogoča tudi odgovore na dodatna vprašanja in priznanje napak. Kvantni fizik, avtor več knjig o znanosti in raziskovalec računalniškega programiranja, Michael Aaron Nielsen, je komentiral: »Novi klepetalni robot ChatGPT je neverjeten, saj ima tudi smisel za humor. Vprašal sem ga za knjigo z zelo zabavnim naslovom, ki sem si ga izmislil. Bot mi je odgovoril, da na žalost ne Amazon ne G Scholar ali G Books ne priznavajo knjige kot resnične, a morda bi jo moral kdo napisati, ker ima tako privlačen naslov.«

Bo ChatGPT spremenil način iskanja na spletu?

ChatGPT ponuja uporabnikom spleta veliko več kot zgolj povezave, zato se po medijih že veliko piše o tem, da bi lahko nova tehnologija temeljito spremenila način, kako ljudje uporabljajo iskalnike. ChatGPT namreč ponuja odgovore na veliko bolj zapletena vprašanja. Kot že omenjeno, pa v nasprotju z znanimi brskalniki prizna napako in jo tudi odpravi. 

Bo ChatGPT zamenjal človeka?

Pomembnejše vprašanje, kot je menjava običajnih brskalnikov za novo tehnologijo, je, ali bo nova tehnologija zamenjala človeka. ChatGPT je namreč pokazal sposobnost tako sestavljanja zapletenih kod za programski jezik Python in sestavljanja esejev na akademski ravni kot tudi odgovarjanja na vsakodnevna vprašanja. To je sprožilo zaskrbljenost, da bo tehnologija nadomestila človeške delavce, kot so novinarji ali programerji. Jason DeBolt, uslužbenec Amazona, je tvitnil: »ChatGPT je strašljiv. Ustvari lahko na stotine vrstic kode Python, na poziv 'Napišite kodo Python za nalaganje datoteke v vedro AWS S3'!« Z njim bi se lahko strinjal slovenski bloger Roni Kordiš, ki je na blogu objavil srednje dolgo besedilo o novosti ChatGPT, ki ga je kot novinarski prispevek napisala prav taista tehnologija ChatGPT.

 

P.S.: Tega članka ni napisal robot, ampak novinarka sama. In spodaj je vprašala nekaj, na kar bot nima odgovora :)

j

 

Intervju

sasa gnezda
22. 04. 2024

V podjetju Mediade tudi letos pripravljajo Konferenco internega komuniciranja KIK 2024,…

Nekje sem zasledila misel, da je komunikacija mehka veščina, a da je zanjo treba trdo delati. Interna komunikacija se ne zgodi sama od sebe – vsaj ne…

zz
20. 04. 2024

PandaChat, slovenska rešitev, ki z UI poenostavlja iskanje po obsežnih podatkovnih…

Pričakujete lahko, da bo PandaChat vedno znova presenečal s kreativnimi in inovativnimi funkcionalnostmi. Spremljamo trg, razmišljamo in si…

Življenje z znaMMkami
15. 04. 2024

Rubrika Življenje z znaMMkami je ena najbolj branih v MM-u, zato jo objavljamo tudi na…

Prisegam na humor, igro besed in čustva … »Kupijo« me tudi nizkoproračunski oglasi z dobro idejo.

Naši avtorji