bla
Aktualno

Slovenci se radi »zapeljemo«

V slovenskih knjigarnah in založbah smo preverili priljubljenost knjig za samopomoč in osebni razvoj. Med najbolj prodajanimi so večinoma prav tovrstne knjige, ki so med koronakrizo postale način za premagovanje osebnih stisk.

Vsebine za osebnostni razvoj, z drugimi besedami tudi duhovni razvoj, individualni razvoj, samoizpolnjevanje in samopomoč so globalni trend in zelo dober posel. Vrednost panoge portal Grand View Research ocenjuje na 44 milijard evrov, do leta 2030 pa naj bi se njena vrednost povečala na 67 milijard dolarjev. Trend se ni izognil Sloveniji in je med Slovenci vroča »tema« že vrsto let. Tudi po rezultatih naše mini ankete, kjer smo med drugim ugotovili, da tovrstne vsebine spremlja 84 odstotkov sodelujočih. Med mediji prednjačijo knjige, zato smo tokrat besedo dali knjigarnam.

Knjige, ki jih ljudje preberejo večkrat

Po besedah Nataše Kalin, projektne vodje v založbi Primus, so knjige za osebno rast izjemno priljubljene tako med slovenskimi bralci kot v tujini. »Te knjige ljudje še posebej radi kupujejo, zato da jih lahko preberejo večkrat in si podčrtajo ideje, ki jih najbolj pritegnejo,« je povedala. Tudi po besedah Sama Ruglja, direktorja založbe Umco, knjige za osebno rast na splošno zelo izstopajo pri prodaji, ne samo pri nas, temveč tudi v fizičnih knjigarnah. »Če pogledate lestvico najbolj prodajanih knjig v knjigarnah Mladinske knjige v prejšnjem mesecu, boste videli, da je takih knjig kar sedem od najbolj prodajanih deset,« je povedal.

Med avtorji Aljoša Bagola brez konkurence

Iz Mladinske knjige so nam sporočili, da so bili med slovenskimi avtorji priročnikov za samopomoč v zadnjem času najuspešnejši Aljoša Bagola, Veronika Podgoršek in Damjana Bakarič. Pričakujejo še Zvezdano Mlakar, ki je z Rokom Smolejem izdala knjigo Pogovori, ki so mi spremenili življenje. Med tujimi avtorji izstopajo Bruno Šimleša, Zoran Milivojević, Kenan Crnkić, Jorge Bucay, Rhonda Byrne, in Bernardo Stamateas. »V širšem smislu lahko k priročnikom za samopomoč štejemo tudi zdravstvene priročnike, tu ne smemo spregledati dolgoletnih velikih uspešnic Čarobno črevesje Giulie Enders in Zala tamala Nine Brochmann ter Ellen Støkken Dahl, oziroma za vzgojo, kot sta Vzgoja po dansko Iben Dissing Sandahl in Knjiga, za katero si želite, da bi jo prebrali vaši starši Philippe Perry,« poudarjajo v Mladinski knjigi. Ob tem dodajajo, da je bil v zadnjih letih (med letoma 2019 in 2022) najbolje prodajan avtor s tega področja zagotovo Aljoša Bagola, ki ga naši bralci poznajo kot dolgoletnega kreativnega direktorja in nekdanjega kolumnista MM-a.

»V Mladinski knjigi se lahko pohvalimo že z več kot 25 tisoč prodanimi izvodi knjig Kako izgoreti in Srečo, prosim,« so povedali. Kot enega od receptov za uspešnico vidijo v slovenskem avtorju, saj dobro prodajo beležijo tudi pri Izgorelosti Tine Bončina. »Če h knjigam za osebno rast štejemo tudi Miho Šaleharja, je ta s knjigo Pustolovec zmote dosegel skoraj sedem tisoč izvodov. Uspešnici v zadnjih treh letih sta bili tudi Pazi, katerega volka hraniš (Kenan Crnkić) in že omenjena Knjiga, za katero si želite, da bi jo prebrali vaši starši. Letos še posebej izstopa knjiga Toksični ljudje avtorja Bernarda Stamateasa z več kot 2.600 prodanimi izvodi.«

Dobro prodajani tudi »klasiki«

V založbi Primus se v zadnjem letu ljudje še posebej radi odločajo za nakup knjig Metoda Wima Hofa Podedovane družinske travme, ki pomaga pri razreševanju vedenjskih vzorcev, ki se že več generacij pojavljajo v naši družini, ki pomaga okrepiti moč uma in duha, ter Ko telo reče ne, ki razkriva učinke skritega stresa in kako jih ublažiti. Po besedah Blaža Javornika, svetovalca v knjigarni Hiša sanjajočih knjig Založbe Sanje, posebej izstopajo t.i. »preverjeni« avtorji oziroma kot jim pravi, »samopomočniški« klasiki kot npr. Martin Kojc, Louise Hay, Eckhart Tolle, Osho, sledijo Vadim Zeland, Joe Dispenza in Jordan Peterson. »Novejši avtorji, ne bi našteval imen, so aktualni krajši čas, tedaj dokaj intenzivno, nato pa povpraševanja potihnejo.«

Paradni konji prodaje knjig

Trend osebne rasti pri nas ni nobena novost, v času koronakrize pa je zaradi izrednih, za marsikoga tudi nesrečnih okoliščin, dobil recimo temu pospešek ter odločno vstopil v mainstream. Priročniki za samopomoč so tako po izkušnjah Urške Kaloper, vodje uredništva priročnikov v Mladinski knjigi, že dalj časa izjemno močna vsebinska kategorija. »V zadnjih letih, morda tudi pod vplivom negotove družbene klime in povečanja osebnih stisk, pa so sploh med paradnimi konji stvarne literature,« je povedala. Tudi po opažanjih Ruglja je trend priljubljenosti knjig za samopomoč prisoten že dolgo časa. »Seveda pa je umestno vprašanje, kako kakovostne so te knjige. Knjiga Louise L. Hay Življenje je tvoje je absolutni bestseller v slovenskih knjigarnah, saj je med najbolj prodajanimi knjigami že trideset let. O njem sem že pisal, denimo v prispevku Kaj nam najbolj prodajana knjiga zadnjih let pove o nas. Ne glede na to, da je od tega članka minilo sedem let, Življenje je tvoje ostaja bestseller.« Javornik po drugi strani opaža, da se je splošno branje knjig v času izolacij in karanten v kovidnem obdobju poskočilo in se izkazalo za uspešno metodo premagovanje osebnih stisk. »Težko pa bi trdil, da so prevladovale knjige za samopomoč. Bralci so posegali tudi po fantazijski in popotniški literaturi ter kriminalkah. Povpraševanja je več, ker se je na knjižnem trgu v zadnjem času pojavilo tudi več avtorjev in avtoric, ki so medijsko prepoznavni, ne nujno na svojem področju delovanja. Trend je morda v zadnjem času v nakupovanju pohodniško-potopisne literature, preprosto rečeno, knjige o hoji, ki se izkazuje za izvrstno »neverbalno« terapijo.«

Knjige kot zrcalo družbe

Za konec nas je tako pri odzivu na anketo kot tudi ob vseh (za Slovenijo) relativno visokih številkah priljubljenosti literature za samopomoč pri sogovornikih zanimalo, zakaj so po njihovem mnenju te knjige tako priljubljene. Po mnenju Kaninove nas tovrstne knjige navdihujejo, da razmišljamo bolj pozitivno in sprejemamo boljše odločitve. »Učijo nas, kako si izboljšati življenje, zdravje in odnose, v njih pa najdemo ogromno zamisli, kako to tudi praktično izvesti. Bralci lahko izbirajo tako med knjigami z bolj splošnimi tematikami, ki nas učijo, kako spremeniti način razmišljanja, še posebej priljubljene pa so takšne, ki se ukvarjajo z bolj specifičnimi tematikami,« je prepričana.

Rugelj svoj pogled predstavi na prodaji knjig njihove založbe, ki sta imeli v zadnjem času med bralci najmanj odziva. Gre za knjigi Usklajeni pari  in Pogum kliče. »Obe sta me nagovarjali kot človeka, urednika in založnika, vendar usklajenost para pri življenju in delu ni vrednota, ki bi bila pri nas visoko zapisana, prav tako ne javno izpostavljanje in prikaz poguma, o katerem govori druga knjiga. Obe te knjigi zagovarjata aktiven pristop do reševanja izzivov, medtem pa veliko knjig za osebnostno rast gradi bolj na tem, da lahko že miselno prizadevanje za spremembo pripelje do nje, kar je očitno tisto, kar nagovarja mnoge kupce tovrstnih knjig,« opaža Rugelj. Po ugotovitvah Javornika se Slovenci zelo radi »zapeljemo«, smo radi nagovorjeni oziroma nam godi, če nam kdo svetuje o življenjskih navadah. Dober primer je bil dvakratni obisk kanadskega kliničnega psihologa Jordana Petersona, ki je obakrat imel razprodano dvorano.« Za Kaloperjevo pa so vsebinsko  knjige za samopomoč zrcalo družbe, zato zanjo ni presenetljivo, da prednjačijo teme, kot so izgorelost, tesnobnost, prizadevanje za pristno, zadovoljno in izpolnjujoče življenje. »Torej naslavljajo tegobe, ki so skupne velikemu številu ljudi, a se o njih včasih težko govori na glas oziroma so celo tabu. Pogosto priročniški, informativni del, dopolnjuje osebna izkušnja avtorja, do katere se bralec lahko opredeli in v njej išče vzporednice z lastnim življenjem,« je povedala Kaloperjeva.

Intervju

Melanja Korošec
27. 04. 2024

Na naslovnici MM-a #514 je Melanja Korošec, direktorica strateškega marketinga in…

»Zadovoljna stranka je za nas najboljši marketing in čeprav ji zelo verjetno ne bomo prodali še ene hiše, pa nas bo priporočila naprej,« pravi…

sasa gnezda
22. 04. 2024

V podjetju Mediade tudi letos pripravljajo Konferenco internega komuniciranja KIK 2024,…

Nekje sem zasledila misel, da je komunikacija mehka veščina, a da je zanjo treba trdo delati. Interna komunikacija se ne zgodi sama od sebe – vsaj ne…

zz
20. 04. 2024

PandaChat, slovenska rešitev, ki z UI poenostavlja iskanje po obsežnih podatkovnih…

Pričakujete lahko, da bo PandaChat vedno znova presenečal s kreativnimi in inovativnimi funkcionalnostmi. Spremljamo trg, razmišljamo in si…

Naši avtorji