04jun
četrtek, 04. junija, 2026
četrtek, 04. junija, 2026
Social mediaFerrari Luce: od superznamke do internetne šale
Ko je Ferrari predstavil Luce, svoj prvi električni model, se je internet odzval hitreje kot borzni analitiki.
iStock
Po poročanju agencije Transformx tradicionalni kanali ostajajo ključni za širok doseg uporabnikov, nišne platforme beležijo hitro rast, kažejo pa se tudi izraziti demografski premiki med uporabniki.
Agencija Transformx, ki v Sloveniji deluje kot del skupine Formitas, je objavila rezultate raziskave slovenske digitalne krajine.
Pregled skupnega dosega v zadnjih treh letih razkriva, katere platforme so ključne za nagovarjanje slovenske populacije in kje se skrivajo največje priložnosti za rast.
Doseg lokalnih portalov se je v dveh letih nekoliko zmanjšal, iz 85,81 odstotka leta 2023 na 79,30 odstotka leta 2025, kar nakazuje, da se del pozornosti seli v bolj specializirane kanale. Kljub temu pa ti ostajajo ključni za doseg širšega segmenta uporabnikov.
Rezultati prav tako nakazujejo, da Facebook v Sloveniji še ni »odpisan« kanal, saj ohranja močan doseg. Z zmerno rastjo mu sledita YouTube in Instagram, pri čemer je Instagram svoj doseg od leta 2023 do leta 2025 povečal za 7,13 odstotne točke.
Posebej nas je presenetila statistika priljubljenosti podkastov, ki so med letoma 2023 in 2025 povečali doseg s 25,28 na 37,56 odstotka populacije. Leta 2025 je torej podkaste poslušalo 613.009 uporabnikov. To pomeni, da podkasti postajajo kanal z velikim potencialom tudi za oglaševalce, kažejo pa tudi močno zanimanje uporabnikov za daljše, poglobljene vsebine.
Spremembe so opazne tudi na platformah s kratkimi video vsebinami, kot je TikTok, ki je beležil 19,11-odstotni doseg, ter na platformah, usmerjenih v skupnost in specifične interese. Reddit je v dveh letih več kot podvojil svoj doseg iz 4,29 odstotka na 9,46 odstotka. Gre torej za izrazito nišen, a ključen kanal za doseg uporabnikov.
Platforma Threads je v letu dni od prihoda v Slovenijo dosegla 5,13 odstotka populacije.
V Sloveniji močno prevladuje YouTube Music, medtem ko Spotify s svojo hitro rastjo močno prodira predvsem med mlajše uporabnike.
YouTube Music je leta 2025 beležil 54,13-odstotni doseg in tako ostaja vodilna platforma za predvajanje glasbe, Spotify pa je glede na zbrane podatke najhitreje rastoča platforma – s 16,92 odstotka je prešel na 24,02 odstotka, po poročanju Transformx pa naj bi prevladoval predvsem pri mlajših poslušalcih.
Demografski profili kažejo, da »enotnega« digitalnega uporabnika ni več.
Podkasti imajo nadpovprečno »kakovostno« občinstvo: prevladujejo visoko izobraženi in polno zaposleni, najvišjo afiniteto pa kaže starostna skupina od 18 do 44 let. V raziskavi so podkasti označeni kot primarni medij za »inovatorje« po Rogersovi krivulji, ti uporabniki so tudi prvi, ki preizkušajo nove produkte in trende.
LinkedIn ostaja izrazito »urban« kanal, saj večina njegovih uporabnikov prihaja iz mestnih središč. Med uporabniki Reddita in Twitcha močno prevladujejo mlajši moški uporabniki, ki jih je na tradicionalnih kanalih težje doseči. Snapchat pa ostaja »zaprta skupnost«, ki jo skoraj izključno uporabljajo mlajši med 15 in 17 leti.
Za masovni doseg in splošno ozaveščanje so še naprej ključni lokalni portali, Facebook in YouTube, predvsem pri starejših generacijah.
Celotno raziskavo si lahko ogledate na povezavi. Vir: Mediana TGI, 2025/1 – 2024/2, 2024/1 – 2023/2 in 2023/1 – 2022/2
Za dostop do vseh člankov vas vabimo, da se brezplačno registrirate.
Registriraj seSte že registrirani? Prijavite se tukaj
29maj
petek, 29. maja, 2026
petek, 29. maja, 2026
VpogledKar 64 odstotkov slovenskih anketirancev UI pri načrtovanju potovanj uporablja bolj ali manj pogosto. Med njimi jo 15 odstotkov uporablja redno, 26 odstotkov občasno, 23 odstotkov pa redkeje.
27maj
sreda, 27. maja, 2026
sreda, 27. maja, 2026
VpogledTokratni AdEx je postregel z najnovejšimi podatki o investicijah v digitalno oglaševanje in jih umestil v širšo sliko oglaševalskega trga v Sloveniji.
25maj
ponedeljek, 25. maja, 2026
ponedeljek, 25. maja, 2026
VpogledUmetna inteligenca postaja vse bolj prisotna v vsakdanjem življenju Slovencev, vendar rast uporabe še ne pomeni tudi večjega zaupanja v tehnologijo.
04jun
četrtek, 04. junija, 2026
četrtek, 04. junija, 2026
Social mediaKo je Ferrari predstavil Luce, svoj prvi električni model, se je internet odzval hitreje kot borzni analitiki.
04jun
četrtek, 04. junija, 2026
četrtek, 04. junija, 2026
AktualnoJutri se s predstavo Mamma Mia! začenja 74. Ljubljana Festival, ki bo ljubitelje kulture razveseljeval vse poletje.
04jun
četrtek, 04. junija, 2026
četrtek, 04. junija, 2026
DizajnPred razstavljanjem na milanskem tednu oblikovanja smo v rodni Ljubljani »ujeli« oblikovalko Laro Bohinc, ki sicer živi v Londonu.
03jun
sreda, 03. junija, 2026
sreda, 03. junija, 2026
PreMMikiTilen Hojč je prevzel funkcijo direktorja prodaje, marketinga in razvoja mreže v družbi GA Adriatic.
03jun
sreda, 03. junija, 2026
sreda, 03. junija, 2026
Epica Awards 2026Domenico Loperfido, direktor za rast v agencijski skupini DUDE ter avtor in urednik novičnika In Case You Missed It, bo predsednik žirije, ki bo presojala o dobitnikih nagrad Epica.
03jun
sreda, 03. junija, 2026
sreda, 03. junija, 2026
PreMMikiTara Zupančič, televizijska voditeljica in medijska osebnost, se pridružuje Radiu Juboks. Na radiu, ki program gradi predvsem na jugo pop rock glasbi, bo prevzela vlogo radijske voditeljice.
»V svetu, kjer vse merimo v podatkih, se najgloblje razlike še vedno rojevajo v občutku,« piše Anja Humljan, arhitektka, specializirana za čustveno obikovanje in senzorično znamčenje.
Če boste ta teden v Portorožu, lahko na SMK prisluhnete Simonu Cetinu, ki bo govoril o marketinških izzivih v ekonomiji agentov. Še prej pa preberite njegovo KoluMMno iz majskega MM-a.
»Nevtralnost znamk ne ščiti. Nevtralnost jih dela irelevantne,« piše Petra Krulc, regijska izvršna direktorica strateške kreativnosti v agenciji Futura DDB.
27maj
sreda, 27. maja, 2026
sreda, 27. maja, 2026
IntervjujiNa družbenem omrežju TikTok smo v zadnjih tednih opazili vsebine ljubljanskega lokala Neks.
25maj
ponedeljek, 25. maja, 2026
ponedeljek, 25. maja, 2026
IntervjujiSanja Likar, generalna direktorica Publicis Groupe Slovenija, ima za seboj zanimivo poklicno pot, na kateri je izkušnje pridobivala tako na agencijski kot na naročniški strani.
27maj
sreda, 27. maja, 2026
sreda, 27. maja, 2026
MMarketingOpazili smo, da blagovne znamke v Sloveniji in regiji vse pogosteje posegajo po glasbenem formatu, ki je bližji popkulturnemu izdelku kot klasični kampanji.