dženeta2
Aktualno

Kako pripravljati videovsebine za gradnjo osebne strokovne znamke?

Ko govorimo o videovsebinah v okviru osebnega strokovnega znamčenja, je poseben poudarek na možnostih, ki jih ta format ponuja pri komuniciranju strokovnih in osebnih vsebin z namenom vpliva na ozaveščanje o poslovanju podjetja in pospeševanje prodaje.

Predvsem v letu 2023, ko postaja vse bolj jasno, da bo umetna inteligenca osvojila svet in da bo vse več komunikacije potekalo v teh okvirih,  postaja neposredna slikovna in zvočna komunikacija, v kateri so glavni akterji ljudje s svojimi avtentičnimi lastnostmi, še bolj dragocena. Čeprav je umetna inteligenca morda veliko boljša pri ustvarjanju popolnih videov za promocijo katere koli poslovne ideje, je kloniranje človeškega vedenja katerega koli posameznika še vedno izven njenega dosega.
Zahtevana stopnja pristnosti je za vsako podjetje zelo različna – glede na panogo in zastavljene poslovne cilje bodo načini komunikacije in teme različni. Vsekakor pa nam daje vsaka videovsebina, pri kateri smo v neposredni interakciji s kamero, možnost, da se z občinstvom povežemo na čustveni ravni – z govorico telesa, tonom glasu in vizualnimi elementi lahko prenesemo pristnost in strast do tega, kar delamo, kar na gledalce naredi močan vtis.
Glede na to, s katero panogo, poslovanjem in poslovnimi cilji se ukvarjamo, bomo izbrali način in ton nagovora, pri čemer bo osnova vedno ostala ista – neposredna komunikacija z našo ciljno skupino na osebni, strokovni ravni.
Statistike kažejo, da je potrošnja videovsebin v porastu in da se vse več ljudi obrača na ta format. Pomemben pokazatelj je tudi, da so uporabnikom vse manj všeč besedilne vsebine, medtem ko se kot priljubljen format izpostavljajo prav videovsebine.
Obstaja več razlogov, zakaj je videoformat odličen za osebno strokovno znamčenje. Videovsebina nam namreč omogoča, da se s svojim občinstvom povežemo tudi na čustveni ravni.
Videoformat dodatno omogoča izkazovanje sposobnosti in znanja na interaktiven način in je lahko oblika vsebinskega marketinga, s katero lahko izkazujemo tudi svojo osebno strokovnost. Za predstavitev svojega strokovnega znanja na določenem področju tako lahko uporabimo posnetke predstavitev, videovadnice ali videodnevnike. To je še posebej pomembno, če želimo zgraditi zaupanje pri ljudeh, ki spremljajo naše vsebine, in se promovirati kot strokovnjak v svoji panogi.

Amaterski ali profesionalni video?

Pri izdelavi videa za osebno profesionalno strokovno znamčenje se vedno pojavi vprašanje, ali je bolje uporabiti amaterske ali profesionalne videovsebine. Oba pristopa imata svoje prednosti in slabosti, končna izbira pa je odvisna od ciljev, razpoložljivih sredstev ter preferenc strokovnjakov in njihovih poslov.

V praksi imamo primere, ko se uveljavljeni direktorji uspešnih podjetij poslužujejo zelo enostavnega pristopa in se spontano snemajo s telefoni, po drugi strani pa imamo manjša lokalna podjetja, ki za svoja snemanja poskrbijo za resnično profesionalno produkcijo. Toda praviloma so amaterski videi primernejši za mala podjetja, za katerimi stojijo lastniki vizionarji in pobudniki celotne zgodbe, medtem ko je bolj profesionalen pristop priporočljiv za lastnike večjih ali »resnih« podjetij, predvsem tistih v B2B-svetu.
Če uberemo preprost pristop in videoposnetke za potrebe strokovnega znamčenja uredimo sami, imamo veliko možnosti, da ustvarimo vtis spontanosti in pristnosti, kar pomaga pri doseganju občinstva, če smo v poklicni niši, kjer je ta element pomemben. Še posebej, ko gre za lastnike manjših podjetij, ki imajo omejena sredstva, dodatna vlaganja ne bodo potrebna, produkcija pa bo hitra in učinkovita. V tem primeru se lahko hitro odzovemo na aktualne dogodke in občinstvu zagotovimo posodobljene informacije.
Vedeti pa moramo, da je pri amaterskih videih raven kakovosti precej nižja, kar običajno vpliva na kakovost zvoka, slike in montaže, kar lahko na koncu negativno vpliva na pogostost spremljanja naših vsebin. Vemo, da je okno pozornosti v digitalnih medijih s časom vedno manjše, še posebej, če govorimo o podjetjih, ki so usmerjena h končnim kupcem v B2C-segmentu, zato je element dobre produkcije, kjer se vse, kar je pomembno, skomunicira v kratkem času, pogosto ključnega pomena.
Po drugi strani pa so profesionalne videovsebine običajno zelo dobre kakovosti, z možnostjo implementacije visokokakovostne slike, zvoka in vizualnih učinkov. Zagotavljajo širše možnosti na področju produkcije, animacije, snemanja na lokaciji, uporabe profesionalne opreme in postprodukcije. To lahko dodatno obogati vsebino in pritegne pozornost občinstva, obenem pa pusti vtis visoke stopnje profesionalnosti poslovanja. Snemanje profesionalnih videovsebin pa je lahko zelo drago, saj zahteva vlaganje v profesionalne ekipe, opremo in produkcijo. Profesionalne videovsebine pogosto zahtevajo podrobno načrtovanje, snemanje, montažo in postprodukcijo. To lahko zahteva več časa in sredstev za doseganje visoke ravni kakovosti. Dejstvo je, da lahko profesionalna videovsebina tudi izgubi spontanost in avtentičnost, ki je prisotna v amaterskih videoposnetkih, in če je to nekaj, kar je pomembno za to vrsto posla, potem je lahko tudi strokovno znamčenje videti kot generični oglas, ki ne more vzbuditi želenih čustev pri potencialnih partnerjih ali strankah.

Končna odločitev o tem, kateri pristop izbrati, je odvisna od  ciljev, proračuna, strokovnega znanja in pričakovanj občinstva. V veliko situacijah je optimalna kombinacija obeh pristopov: uporaba amaterskih vsebin za hitra in osebna sporočila, medtem ko se profesionalne videovsebine uporabljajo za ključne osobne strokovne predstavitvene ali marketinške materiale.

Kakšne videe snemati in kako dolgo naj trajajo?

Trajanje videovsebine je pomemben dejavnik za uspešno strategijo osebnega strokovnega znamčenja. Različni videoformati imajo različne učinke in ponujajo različne priložnosti za komunikacijo z občinstvom, mešanica pa bo na koncu odvisna od tega, v kateri panogi se predstavljamo in kakšni so naši cilji.
Na splošno je priporočljivo kombinirati dolge in kratke oblike vsebin, vključno z videoposnetki – kratke oblike se uporabljajo za pritegnitev pozornosti občinstva v živahnem svetu družbenih omrežij, dolge oblike pa za razširitev in poglobitev komunikacije na določene teme, s čimer se ustvari večja stopnja zanimanja in zaupanja.
Kratek videoformat je postal zelo priljubljen s pojavom TikToka, ki je pozneje postal standard za druga družbena omrežja in digitalne medije, tako da smo dobili tudi reelse, shortse itd. Vsekakor pa kratek format običajno traja manj kot minuto in je idealen za hitro posredovanje sporočil, ustvarjanje zanimanja in hitro pritegnitev pozornosti.
Kratka oblika videa je idealna tudi za zelo hitro in enostavno deljenje na družbenih omrežjih, kar pripomore k širjenju vpliva in privabljanju novih občinstev. Z osredotočanjem na najpomembnejša sporočila postane komunikacija učinkovitejša in hitrejša.
Ko s kratko obliko videa pritegnemo pozornost, želimo potrošnike vsebin še dodatno animirati in jim ponuditi podrobnejši in globlji pogled na temo. Cilj je obdržati pozornost dovolj dolgo, da motiviramo ljudi, da se bolj vključijo v razpravo, hkrati pa ustvariti osnovo za gradnjo zaupanja in avtoritete na področju, s katerim se ukvarjamo.
Videoposnetki dolgega formata trajajo dlje kot 1-2 minuti in imajo lahko različne formate – od krajših 10-minutnih videoposnetkov za družbena omrežja do dolgih videoposnetkov na YouTubu v obliki podkastov.
Vsako družbeno omrežje ima svoje nastavitve in omejitve glede videoformatov. TikTok je na primer znan po kratkem formatu videa, YouTube pa omogoča objavo daljših formatov. Cilj je prilagoditi videovsebino določenim platformam, hkrati pa poiskati platforme, kjer se zadržuje naša ciljna skupina, in opredeliti vsebinski format, ki ga največ uporablja.
Navsezadnje nam združevanje kratkih in dolgih video formatov omogoča, da izkoristimo oba formata in ju prilagodimo svojim ciljem, občinstvu in platformam, na katerih jih delimo.

Osebna strokovna blagovna znamka in samozavest pri javnem nastopanju

Pri osebnem strokovnem ali poklicnem znamčenju se pogosto srečujemo s problemom osebne percepcije in celo pomanjkanja samozavesti za tovrstno javno nastopanje. To ne velja samo za profesionalce in strokovnjake na začetku kariere, ampak pogosto tudi za zelo izkušene poslovneže, ki so zgradili zelo uspešna podjetja. Kot smo pisali v prejšnjih člankih, je koncept osebnega strokovnega znamčenja pogosto predstavljen zelo površno, zato se ljudje, ki so si dolga leta na tradicionalen način v relevantnih krogih gradili poslovni ugled, pogosto bojijo, da bi ga ogrozili.
Toda tudi ko obstaja zelo dobro razumevanje, kaj je osebno strokovno znamčenje, je lahko trenutek javnega nastopa težak tudi za najbolj izkušene poslovneže. 

Pri tem je zelo pomembno razumeti, da je tovrstni izhod iz cone udobja – ne glede na to, kako objektivno pomemben je za promocijo poslovne in osebne znamke – pogosto kontraintuitiven in zahteva veliko vlaganja v smislu časa in truda za usposabljanje te veščine.

Videosnemanje in javno nastopanje z določenimi strokovnimi vsebinami je za marsikoga problematično iz več razlogov. Če gre za osebe, ki so introvertirane ali nevajene javnega nastopanja, potem gre za proces že od vsega začetka – vadbo govora, izražanja, telesa, jezik itd. Ta element je običajno problematičen za večino ljudi, razen če so bili prej del kakšne dokaj javne funkcije.
Zato se je pred javnim videonastopom v praksi izkazal kot uspešen postopni model, ki se začne z besedilom in fotografijami ter šele na koncu doda videonastop. Dejstvo je, da že sam element nastopanja pod imenom in priimkom ter strukturirano in strateško komuniciranje določene strokovne teme zahteva poleg dobre organizacije tudi določeno mero poguma.
Za vsakim osebnim strokovnim znamčenjem mora biti poslovni cilj, a med začetkom komunikacije in tem ciljem je strategija gradnje naracije, ki sama po sebi zahteva samozavest in disciplino.
Kaj smo povedali, česar drugi niso, ali je to, kar smo povedali, pravilno, in ali je trenutno aktualno, torej, kaj je cilj komunikacije – kaj želimo z njo doseči?
Najpomembnejši element je naše prepričanje, da ustvarjamo dodano vrednost in da ne gre za čisto samopromocijo brez neke poslovne perspektive. Zelo pomaga, če celoten proces znamčenja, vključno z videokomunikacijo, vidimo kot svoj prispevek k razumevanju določene teme, hkrati pa imamo jasen poslovni cilj.

Z uporabo ChatGPT-ja se izgublja moč razlikovanja na trgu

Osebno strokovno znamčenje preko videovsebin, kjer neposredno nagovarjamo svoje potencialne stranke ali poslovne partnerje, je prihodnost v svetu, ki mu vladata umetna inteligenca in tehnologija. Vemo, da trženje temelji na čustvih, ki jih želimo vzbuditi pri tistih, ki jih želimo motivirati, da delajo, kar mi želimo – naj bo to promocija podjetja, prodaja izdelkov ali storitev ali ozaveščanje o osebni strokovni znamki. Podjetja zaradi večje učinkovitosti in manjših potrebnih vlaganj vse pogosteje uporabljajo ChatGPT in podobna orodja. S tem žal izgubljajo moč razlikovanja na trgu in postajajo del enotne mase, ki komunicira morda tehnično pravilna sporočila, a so vsa enaka in uniformna.
S strateškim izstopanjem lastnika podjetja ali direktorja ter vodilnih članov ekipe na strukturiran način ter z uporabo videoformata kot najučinkovitejše oblike komuniciranja podjetje ustvarja odlično osnovo za opozarjanje na svoje ljudi in njihovo strokovnost, kar pozitivno vpliva na dvig stopnje zaupanja v blagovno znamko. Tako osebne strokovne znamke strokovnjakov, ki stojijo za podjetjem, postanejo del celotne komunikacijske mešanice, kjer se poslovni in osebni elementi prepletajo na način, da podjetje ponovno postane humano, ne glede na to, v koliko poslovnih procesih uporablja umetno inteligenco in druge napredne tehnologije.

Članek je bil izvorno objavljen v tiskani reviji Marketing magazin, julij-avgust 2023, #505-506. Revijo lahko naročite na info@marketingmagazin.si.

Intervju

Melanja Korošec
27. 04. 2024

Na naslovnici MM-a #514 je Melanja Korošec, direktorica strateškega marketinga in…

»Zadovoljna stranka je za nas najboljši marketing in čeprav ji zelo verjetno ne bomo prodali še ene hiše, pa nas bo priporočila naprej,« pravi…

sasa gnezda
22. 04. 2024

V podjetju Mediade tudi letos pripravljajo Konferenco internega komuniciranja KIK 2024,…

Nekje sem zasledila misel, da je komunikacija mehka veščina, a da je zanjo treba trdo delati. Interna komunikacija se ne zgodi sama od sebe – vsaj ne…

zz
20. 04. 2024

PandaChat, slovenska rešitev, ki z UI poenostavlja iskanje po obsežnih podatkovnih…

Pričakujete lahko, da bo PandaChat vedno znova presenečal s kreativnimi in inovativnimi funkcionalnostmi. Spremljamo trg, razmišljamo in si…

Naši avtorji