potter
Aktualno

Učinek Harryja Potterja in kako je Evropa dobila ligo v quidditchu

Fantazijska knjižna in filmska franšiza Harry Potter je povzročila, da je leta 2016 svet športa bogatejši za novo panogo – doslej fiktivni šport quidditch.

V tokratni temi tedna se posvečamo fenomenu, ko televizijske serije presežejo svoj prvotni namen. V prvem prispevku smo pisali o tem, da je serija Damin gambit (The Queen's Gambit) ne le najbolj gledana serija v zgodovini Netflixa. Vzbudila je tudi vsesplošno zanimanje za šah.

»Na visokoleteči začetek« so pri britanskem časopisu The Guardian naslovili prispevek o ustanovitvi Quidditch Premier League ali QPL (Premier League oziroma EPL je med drugim tudi prva angleška nogometna liga). Že uvodno sezono se je prijavilo 20 tisoč igralcev v ekipah, kot so London Monarchs (v prevodu Londonski Monarhi) in Yorkshire Roses (Vrtnice iz Yorkshira). »Če se ragbi in nogomet letošnjo sezono ne izkažeta za dovolj magična, bo potem pravi odgovor ustanovitev Quidditch Premier League,« so še zapisali v prispevku.

Če v knjigah JK Rowling briljirajo športniki na metlah med oblaki, pa so tekmovalci v QPL precej bolj prizemljeni. 25 igralcev v vsaki ekipi tekmuje na nogah, vendar imajo kljub vsemu med nogami metle. QPL je sprva predstavljal smetano britanskega otočja, vsaka izmed osmih ustanovnih ekip naj bi predstavljala eno izmed regij. Sčasoma se je liga razširila še na evropske države, kot so Francija, Nizozemska, Belgija in Nemčija. Kot zanimivost: amsterdamska ekipa se imenuje Pride (Ponos), bruseljska pa Atoms (Atomi).

V 25-članskih ekipah predstavniki obe spolov

Quidditch ima po vzoru Mednarodne nogometne zveze tudi Mednarodno quidditch zvezo, (International Quidditch Association) s sedežem v New Yorku, ki so jo ustanovili leta 2010 po vzoru študentskega tekmovanja v quidditchu. A šele z ustanovitvijo QPL je šport, ki si ga je težko predstavljati brez čarovnije in čarovniških potez, dobil status »resnega« tekmovanja z vodstvom lige. Poudarjajo športni in ekipni duh (torej ne le nedeljsko poigravanje zanesenjakov in tekme v študentskih kampusih). Zaradi česar je quidditch nekaj posebnega v globalnem športnem kontekstu, pa so mešane ekipe.  V njem namreč najdete tako ženske kot tudi moške igralce.

Čeprav igralcev na vseh ravneh in navijačev ne manjka, pa se quidditch spopada s težavami, značilnimi za vsak nekonvencionalni šport (v Veliki Britaniji to na primer pomeni vse, kar ni nogomet ali ragbi): s pomanjkanjem sredstev in sponzorjev ter ne nazadnje nazivom »eksotičnega«, za nekatere pa bizarnega športa.

Intervju

Življenje z znaMMkami
15. 04. 2024

Rubrika Življenje z znaMMkami je ena najbolj branih v MM-u, zato jo objavljamo tudi na…

Prisegam na humor, igro besed in čustva … »Kupijo« me tudi nizkoproračunski oglasi z dobro idejo.

Madea Mojca Majhen
13. 04. 2024

Konferenco medijskih trendov SEMPL pod okrilljem Media Poola že drugo leto zapored…

»Zame so edini pravi dogodki še vedno tisti, kjer si ljudje stisnejo roko in si pogledajo v oči brez vmesnika, kot je računalniški zaslon,« pravi…

grace
12. 04. 2024

Z Grace Andrews, direktorico marketinga pri podkastu The Diary of CEO, ki bo nastopila na…

The Diary of CEO smo že od začetka obravnavali kot oddajo in ne kot podkast, kar pomeni, da za vsako epizodo ustvarimo filmskemu podoben napovednik.

Naši avtorji