videovsebine
Aktualno

Priljubljenost videovsebin ne pojenja

Potrošniki danes gledamo več videovsebin kot kadar koli prej, od daljših in informativnih videov z navodili in promocijskimi vsebinami do hitrih, kratkih in zabavnih TikTok videov.

Po podatkih, ki jih je zbrala organizacija Statista, je v letu 2022 več kot tri milijarde internetnih uporabnikov gledalo pretočne vsebine ali pa so si videoposnetek prenesli vsaj enkrat na mesec. Za leto 2023 so ocenili, da bo ta številka narasla na kar 3,5 milijarde. V nadaljevanju bom predstavila še nekaj statističnih podatkov, ki dokazujejo, kako zelo pomembno je, da videoposnetke vključimo v marketinško strategijo tudi v prihodnjih letih.

Pomembnost videomarketinga danes

Videomarketing je začel pridobivati svojo moč še posebej po letu 2005, zahvaljujoč nastanku YouTuba. Njegova priljubljenost je začela rasti še hitreje, ko je Google leta 2006 kupil YouTube. Vzporedno je prišlo še do vzpona priljubljenosti družbenih medijev in vedno širše uporabe pametnih telefonov. To zadnje je povzročilo pomemben preobrat, saj je postalo gledanje videovsebin priročnejše in enostavnejše tudi preko mobilnih telefonov. Ta praksa se je še dodatno povečala po pandemiji.

Eden od pomembnejših dejavnikov, ki je pospešil uporabo videa v marketingu, je bila vedno večja enostavnost ustvarjanja videovsebin. Ta razvoj je olajšal vključitev videa v marketinške strategije ne samo velikim, ampak tudi manjšim podjetjem.

Po raziskavi produkcijske hiše Wyzowl video kot del marketinške strategije danes vključuje večina podjetij. 91 % podjetij je napovedalo uporabo videovsebin v letu 2023. Kar 96 % strokovnjakov za marketing vrednoti videovsebine kot pomemben del marketinške strategije. Posledično ostaja video še naprej široko uporabljeno marketinško orodje, ki se ga poslužuje približno 9 od 10 podjetij, ki so sodelovali v raziskavi. Še več, video so potrošniki izbrali kot najboljši način za spoznavanje blagovne znamke, pri kateri so pozneje kupili izdelke (Animoto).

Delež podjetij, ki uporablja video v marketingu, je na najvišji ravni doslej. 97 % marketinških strokovnjakov meni, da bo video tudi v prihodnjih letih igral ključno vlogo v marketingu (We explain). Zaznati je bilo mogoče, da se bo uporaba videa še naprej povečevala, pri čemer so podjetja v letu 2023 skorajda soglasno načrtovala nadaljevanje ali povečanje svojih prizadevanj na področju videomarketinga.

Razlogi, zakaj NE

Dejstvo je, da se nekatera podjetja tega marketinškega orodja še vedno ne poslužujejo. Zanimiv je tudi podatek, da 70 odstotkov podjetij, ki doslej še niso uporablja videovsebin v marketinške namene, namerava s tem zdaj začeti (Wyzowl).

Razlogi za neuporabo videa so zelo različni, vendar je očitno največji pomanjkanje časa. Po ugotovitvah produkcijske hiše Wyzowl podjetja ključne razloge tako pripisujejo zlasti pomanjkanju časa (30 %) in znanja za ustvarjanje videovsebin (18 %), nerazumevanju pomena videovsebin s strani najvišjega vodstva (10%) in previsokim stroškom (10%).

Vrste videovsebin, ki jemljejo pozornost

Z naraščanjem priljubljenosti je postal nabor videovsebin, uporabljenih v marketinške namene, širok in hkrati vedno v večji meri dostopen številnim podjetjem, ne glede na velikost. Pri Wyzowl so prav tako raziskovali, katere vrste videoposnetkov so podjetja najpogosteje ustvarila v letu 2022. Čeprav videposnetki, namenjeni marketingu na družbenih omrežjih (71 %), in razlagalni videi (70 %) izstopajo po svoji priljubljenosti, je bila zaznana tudi vedno večja raznovrstnost videovsebin, ki jih podjetja uporabljajo. Najvišje so bili uvrščeni še videopričevanja (46 %), videooglasi (46 %), »teaser« videi (42 %), prodajni videi (40 %), predstavitveni videi izdelkov (36 %), videografike (23 %) itd.

Podjetja se najpogosteje poslužujejo dveh ali treh vrst videov (We explain) in pozabijo na široko paleto možnosti ustvarjanja posnetkov glede na vsebino, zato bom v nadaljevanju na hitro predstavila nekatere možnosti.

  1. Videoposnetki blagovnih znamk

Videoposnetki blagovnih znamk, ki so največkrat vrhunske kakovosti, krepijo zavedanje o blagovni znamki, viziji in poslanstvu, izdelkih in storitvah podjetja. Zasnovani so tako, da pritegnejo pozornost ciljnega občinstva, ustvarjajo pozitiven odnos in dvigujejo ugled blagovne znamke.

  1. Predstavitveni posnetki izdelkov

Predstavitveni videoposnetki izdelkov se osredotočajo na izdelek, njegove prednosti, delovanje in funkcionalnosti, ki jih prikažejo na dinamičen in privlačen način.

  1. Videoposnetki dogodkov

Ustvarjanje posnetkov dogodkov predstavlja odličen način, da pokažemo osebnost podjetja ali opozorimo na najpomembnejše pobude in aktivnosti. Tovrstni videoposnetki pomagajo razširiti pomembne informacije o podjetju.

  1. Razlagalni videoposnetki

Videi z razlago v največji meri pomagajo občinstvu razumeti, zakaj potrebuje izdelke in zakaj bo njihovo življenje boljše. Tako pogosto tovrstni videi sledijo standardni formuli predstavitve zgodbe, kjer ima kupec težavo, rešitev pa je v izdelkih podjetja.

  1. Videointervjuji

Z videointervjuji poskušajo podjetja povečati kredibilnost in zaupanje potrošnikov. Med drugim predstavljajo učinkovit način za »humanizacijo« podjetja z odpiranjem aktualnih tem različnih področij delovanja.

Članek lahko v celoti preberete v Marketing magazinu #511-512. Revijo lahko naročite na info@marketingmagazin.si.

Intervju

Melanja Korošec
27. 04. 2024

Na naslovnici MM-a #514 je Melanja Korošec, direktorica strateškega marketinga in…

»Zadovoljna stranka je za nas najboljši marketing in čeprav ji zelo verjetno ne bomo prodali še ene hiše, pa nas bo priporočila naprej,« pravi…

sasa gnezda
22. 04. 2024

V podjetju Mediade tudi letos pripravljajo Konferenco internega komuniciranja KIK 2024,…

Nekje sem zasledila misel, da je komunikacija mehka veščina, a da je zanjo treba trdo delati. Interna komunikacija se ne zgodi sama od sebe – vsaj ne…

zz
20. 04. 2024

PandaChat, slovenska rešitev, ki z UI poenostavlja iskanje po obsežnih podatkovnih…

Pričakujete lahko, da bo PandaChat vedno znova presenečal s kreativnimi in inovativnimi funkcionalnostmi. Spremljamo trg, razmišljamo in si…

Naši avtorji