Klub umetniških direktorjev (ADC) je podelil 105. letne nagrade in z zlato kocko za serijo petih naslovnic za Dnevnikov Objektiv nagradil Tomata Koširja.
Kot je Košir povedal za MM, je to (po njemu znanih informacijah) prva zlata kocka za Slovenijo. Srebrno je v devetdesetih dobil Radovan Jenko, bronasto Ilovar Stritar, nekaj pa je bilo še prejemnikov posebnih pohval oz. tako imenovanih merit awards.
Nagrado je prejel za serijo petih naslovnic za Dnevnikov Objektiv, in sicer »Ameriški napad na Venezuelo«, »Pomor novinarjev v Gazi«, »17.400 otrok«, »EU kapitulirala pri trgovinskem sporazumu z ZDA« in »Trump napovedal deportacije milijonov«. Poleg tega je bil Košir izbran tudi za samostojnega ustvarjalca leta, poleg njega je bil letos prejemnik tega naziva še fotograf Todd Antony.
Tomato Košir
»Gre za morda najprestižnejšo nagrado, kar sem jih prejel, a glavna nagrada je verižna reakcija družbe.«
Kot pravi Tomato Košir, je vizualni komentar vizualizirano razmišljanje ter hkrati družbena agitacija. »Izraznost mora slediti jasnosti vizualne komunikacije. Ne želim si 'postaviti spomenika', jaz v civilu sem irelevanten, v širši sliki je pomemben zgolj moj prispevek. Motivira me današnja nuja po izboljšanju sveta, tudi če je moj vložek komaj merljiv. Odzovem se večinoma na stvari, kjer je potreben angažma civilne javnosti. Oblikovalci smo lahko aktiven in tvoren del družbe. Na dosegu roke imamo orodje vizualnega jezika, ki je danes še kako učinkovito,« pravi.
Dodaja, da študente z ALUO ter udeležence strokovnih predavanj vseskozi nagovarja, naj se odzivajo, naj sooblikujejo javni diskurz. Akumuliran kolektivni angažma pa že lahko privede do sprememb. Zlata kocka Art Directors Cluba New York je po njegovih besedah dobrodošla nagrada, morda najprestižnejša, kar jih je prejel, a glavna nagrada je v njegovih očeh verižna reakcija družbe, ki lahko rezultira v spremembi na bolje.
»To dolgujemo mlajšim generacijam, ki so ta čas globoko v apatiji. Jaz to dolgujem svojim študentom. V naravi vizualnega komentarja je razmernoma kratka doba razumljivosti. V obdobju dopaminskih zasvojenosti in dnevnega bombandiranju s škandali po Bannonovi strategiji 'flood the zone', nam kolektivno pada zmožnost pozornosti in srednjeročnega pomnenja. Z Dnevnika me običajno pokličejo za komentar večjih svetovnih ali regijskih dogodkov, ker vedo, da tovrstne dogodke tudi redno spremljam ter imam posebno afiniteto do njih. Glavni urednik Miran Lesjak, urednik priloge Domen Caharijas, likovna urednica Silvija Černe ter poprej Samo Ačko, ki je začel vizualne komentarje uvrščati na naslovnice Objektiva, dobro vedo, da me taki dogodki še posebej zbodejo. Zaradi visoke stopnje njihovega zaupanja se lahko na dogodke odzivam tudi samoiniciativno. Nedavno sem za predavanje delal statistiko. V zadnji petletki je delež tovrstnih okoli 32 odstotkov, za kar sem jim zelo hvaležen.«
Tomato Košir
Tomato Košir
Tomato Košir
Tomato Košir
Tomato Košir
Hvala, ker berete Marketing magazin!
Za dostop do vseh člankov vas vabimo, da se brezplačno registrirate.
Uradno je analitik. V praksi pa je Zlatan Ibrahimović v nekaj tednih postal eden najbolj prepoznavnih (in viralnih) obrazov Foxovega spremljanja svetovnega prvenstva 2026.
Pri tovrstnih nakupih agent umetne inteligence na podlagi navodil uporabnika poišče izdelke, primerja ponudbo in izvede nakup, pri čemer ga mora uporabnik izrecno odobriti.
Agencija Pakt in podjetje REAM sta ubrala dvofazni strateški napad, v katerem sta se vprašala, kako prebiti poletni oglaševalski šum v prenasičeni panogi.
Slovenske barve sta na letošnjem tekmovanju Young Lions v Cannesu zastopala Amber Škrabec in Gašper Potočnik iz Agencije 101. Čeprav se nista uvrstila v ožji izbor, sta izkušnjo opisala kot nepozabno.
Domen Zadravec pri strankah ne sprašuje po AI-modelih in algoritmih. Sprašuje, kateri od njihovih AI projektov dejansko premika EBITDA. Tišina, ki sledi, je že sama po sebi odgovor.
Oglaševalska scena v BiH nam v Sloveniji ni zelo blizu, smo pa v zadnjem času opazili vsaj en njihov projekt. Gre seveda za »It’s Time to Stop!«, ki je v Cannesu prejel bronastega kanskega leva.
12. bienale Brumen bo kulminiral s podelitvijo nagrad, ki bo 4. novembra 2026 v Narodni galeriji, 4. maja pa se začne zbiranje prijav. Vse, kar morate vedeti pred prijavo, razkrivamo spodaj.
Via Media Sarajevo je osvojila bronastega leva v kategoriji Sustainable Development Goals Lions v podkategoriji Peace, Justice and Strong Institutions.
Petdnevni festival Cannes Lions se je zaključil, s tem pa je znan tudi seznam vseh letošnjih prejemnikov grand prixov, najvišjih festivalskih priznanj.
Imago Ogilvy je na festivalu Cannes Lions osvojil bronasto nagrado v kategoriji social & creator (v podkategoriji local brand) za projekt »Zadnji GUC GUC« (»Posljednji GUC GUC«) za naročnika Studena.
Uradno je analitik. V praksi pa je Zlatan Ibrahimović v nekaj tednih postal eden najbolj prepoznavnih (in viralnih) obrazov Foxovega spremljanja svetovnega prvenstva 2026.
Matjaža Germa, kreativnega direktorja v Agenciji 101, je v aktualni številki Marketing magazina doletela, kot pravi, »izjemna čast«: prevzel je vlogo gostujočega urednika.
Domen Zadravec pri strankah pogovora o UI ne začne z modeli, algoritmi ali tehnološkimi trendi. Začne z vprašanjem, kateri projekti dejansko vplivajo na EBITDA. Odgovor, ki pogosto sledi, je tišina.
Slovenske barve sta na letošnjem tekmovanju Young Lions v Cannesu zastopala Amber Škrabec in Gašper Potočnik iz Agencije 101. Čeprav se nista uvrstila v ožji izbor, sta izkušnjo opisala kot nepozabno.
Domen Zadravec pri strankah ne sprašuje po AI-modelih in algoritmih. Sprašuje, kateri od njihovih AI projektov dejansko premika EBITDA. Tišina, ki sledi, je že sama po sebi odgovor.
Oglaševalska scena v BiH nam v Sloveniji ni zelo blizu, smo pa v zadnjem času opazili vsaj en njihov projekt. Gre seveda za »It’s Time to Stop!«, ki je v Cannesu prejel bronastega kanskega leva.
Naroči se na novičnik
+ dostopaj do najnovejših vsebin
Vaše naročnine ni bilo mogoče shraniti. Prosimo, poskusite znova.
Vaša naročnina je bila uspešno aktivirana.
Marketing magazin
Namestite aplikacijo
Namestite aplikacijo
Tapnite Deli □↑ v spodnjem meniju,
nato »Dodaj na začetni zaslon«.