bla
Aktualno

Facebook namerava v Evropi zaposliti 10 tisoč ljudi

Tehnološki velikan ima velike načrte s t. i. metavesoljem oziroma futuristično platformo. Središče razvoja naj bi bi imel v Evropski uniji, zaposlili pa naj bi 10 tisoč inženirjev.

Metavesolje, katerega ime izhaja iz znanstvenofantastičnega romana Neala Stephensona »Snow Cash« (1992), je sodeč po Facebookovem zapisu na blogu postal ena od prioritet družbe, ki jo je Mark Zuckerberg sicer napovedal že julija letos No, prebivalce Evropske unije bo verjetno še bolj razveselila prioriteta, da a) bodo metavesolje razvijali v Evropi in b) posledično bodo zaposlili visokokvalificirano delovno silo.

Čeprav je novica preplavila medije in družbena omrežja, pa je še vedno bolj malo jasnega, kaj točno metavesolje sploh je. Po osnovni definiciji naj bi bilo metavesolje »prostor, ki prepleta virtualne izkušnje s tehnologijama virtualne in obogatene resničnosti.« Nekateri si to predstavljajo kot začinjeno virtualno resničnost, spet drugi kot prihodnost interneta. V obeh primerih naj bi predstavljalo nagrado virtualni resničnosti v enaki meri, kot jo današnji pametni telefoni predstavljajo za nekdanje »cegle« iz osemdesetih let prejšnjega stoletja. Vsekakor naj bi to bila »naslednja velika Facebookova stvar«. »In ravno zato, ker je še zgolj ideja, je težko najti enotno definicijo,« so zapisali pri BBC-ju. V grobem naj bi šlo za platformo, kjer bi lahko virtualno resničnost uporabili za priložnosti, kjer je v središču interakcija z drugimi ljudmi. Takšen primer naj bi bili sestanki in Facebook je do določene mere s tem že eksperimentiral v okviru platforme Workplace.

Facebook naj ne bi bil edini lastnik. Za razliko od prej, ko so svoje tekmece preprosto kupili, so tokrat v projekt vložili 50 milijonov dolarjev oziroma 43 milijonov evrov, idejo pa naj bi uresničili v naslednjih 10 do 15 letih. Številni tehnološki strokovnjaki so prepričani, da tokrat ne gre za blef ali preuranjeno navdušenje nad poskusi mešanja virtualnega in resničnega sveta, ki so kmalu zamrli (eden ne popolnoma uresničenih je med drugim tudi Facebookov Oculus). Poleg tega je danes tehnologija VR na precej višji ravni, povezljivost pa prav tako. Poleg tehnologije je tu še povečano zanimanje za NFT-je, ki omogočajo nakup digitalnih dobrin.

Intervju

Melanja Korošec
27. 04. 2024

Na naslovnici MM-a #514 je Melanja Korošec, direktorica strateškega marketinga in…

»Zadovoljna stranka je za nas najboljši marketing in čeprav ji zelo verjetno ne bomo prodali še ene hiše, pa nas bo priporočila naprej,« pravi…

sasa gnezda
22. 04. 2024

V podjetju Mediade tudi letos pripravljajo Konferenco internega komuniciranja KIK 2024,…

Nekje sem zasledila misel, da je komunikacija mehka veščina, a da je zanjo treba trdo delati. Interna komunikacija se ne zgodi sama od sebe – vsaj ne…

zz
20. 04. 2024

PandaChat, slovenska rešitev, ki z UI poenostavlja iskanje po obsežnih podatkovnih…

Pričakujete lahko, da bo PandaChat vedno znova presenečal s kreativnimi in inovativnimi funkcionalnostmi. Spremljamo trg, razmišljamo in si…

Naši avtorji