mm
Diggit

Umetniška dela, ustvarjena z UI, nimajo avtorskih pravic

Umetniških del, ustvarjenih z umetno inteligenco, ni mogoče zaščititi z avtorskimi pravicami, je odločila ameriška zvezna sodnica Beryl A. Howell.

»Ljudje so namreč bistveni del veljavnega zahtevka za avtorske pravice,« je dejala sodnica, ki je sodila v primeru tožbe proti Ameriškemu uradu za avtorske pravice, ki Stephenu Thalerju ni odobril avtorskih pravic za sliko, ki jo je ustvaril s pomočjo UI in lastnega algoritma Creativity Machine. Thaler je večkrat poskusil zaščititi slike, nastale z algoritmom Creativity Machine, da bi bile v njegovi lasti, a zahteve so vsakič znova zavrnili, zato je odšel poiskat pravico na sodišče.

Sodnica se je strinjala z uradom in odločila, da delu, ki ni nastalo izpod človeških rok, ne morejo biti zagotovljene avtorske pravice, a jasno je, da se bodo stvari na področju avtorskih pravic z razvojem umetne inteligence spremenile. Vedno več umetnikov bo UI uporabljalo kot orodje za ustvarjanje novih del, kar bo na dan prineslo nova vprašanja o tem, kolikšen mora biti človeški prispevek za uveljavljanje avtorskih pravic.

Kako in kaj z umetno inteligenco v 2024?

a

Intervju

Melanja Korošec
27. 04. 2024

Na naslovnici MM-a #514 je Melanja Korošec, direktorica strateškega marketinga in…

»Zadovoljna stranka je za nas najboljši marketing in čeprav ji zelo verjetno ne bomo prodali še ene hiše, pa nas bo priporočila naprej,« pravi…

sasa gnezda
22. 04. 2024

V podjetju Mediade tudi letos pripravljajo Konferenco internega komuniciranja KIK 2024,…

Nekje sem zasledila misel, da je komunikacija mehka veščina, a da je zanjo treba trdo delati. Interna komunikacija se ne zgodi sama od sebe – vsaj ne…

zz
20. 04. 2024

PandaChat, slovenska rešitev, ki z UI poenostavlja iskanje po obsežnih podatkovnih…

Pričakujete lahko, da bo PandaChat vedno znova presenečal s kreativnimi in inovativnimi funkcionalnostmi. Spremljamo trg, razmišljamo in si…

Naši avtorji