Ena najpomembnejših hrvaških kreativnih agencij znova postaja neodvisna. Davor Bruketa je v podkastu Biznis priče Vladimirja Stankovića napovedal, da bo Bruketa&Žinić&Grey z WPP podpisala pogodbo o izstopu iz te globalne komunikacijske skupine.
»Z WPP bomo podpisali pogodbo, s katero bomo izstopili iz WPP, in znova bomo neodvisni,« je za Lider povedal Bruketa.
Gre za pomembno novico za regionalno marketinško in oglaševalsko skupnost, saj se s tem zapira veliko poglavje v razvoju ene najbolj znanih hrvaških agencij. Bruketa&Žinić je leta 2017 postala del WPP in njegove skupine Grey, s čimer je ena najbolj prepoznavnih neodvisnih agencij v regiji vstopila v globalno komunikacijsko mrežo. Po prevzemu se je preimenovala v Bruketa&Žinić&Grey, Grey Zagreb pa se je pridružil skupni družbi. Ob vstopu v globalno mrežo so napovedovali, da bo ta agenciji odprla nove priložnosti na več kot 40 trgih, na katerih deluje skupina.
Bruketa&Žinić&Grey je bila v 2025 po velikosti prometa na 15. mestu med hrvaškimi agencijami. Imela je 6,8 milijona evrov prihodkov oziroma 14 odstotkov manj kot leta 2024.
Novo poglavje
Bruketina napoved prihaja kmalu po še eni veliki spremembi. Nikola Žinić, dolgoletni Bruketov partner in soustanovitelj agencije, je aprila po 30 letih skupnega dela izstopil iz lastniške in upravljavske strukture Bruketa&Žinić&Grey. Žinić in Bruketa sta agencijo ustanovila leta 1995, v treh desetletjih pa je zrasla v eno najbolj prepoznavnih imen regionalne oglaševalske industrije.
V agenciji so takrat poudarili, da Žinićev odhod ne bo vplival na poslovanje, odnose z naročniki ali obstoječo ekipo, hkrati pa napovedali, da naj bi do konca leta sledila tudi sprememba imena. Bruketa je ob tem napovedal novo poglavje agencije, s poudarkom na novi generaciji vodstva, širitvi storitev in pospešenem razvoju kompetenc na področju umetne inteligence.
Zdaj je jasno, da novo poglavje ne pomeni le odhoda enega od ustanoviteljev in spremembe imena, temveč tudi izstop iz globalne mreže. Po Žinićevem izstopu iz lastniške strukture Bruketa tako pripravlja še ureditev razmerij z WPP, s čimer bi agencija znova prešla v neodvisni status.
Kreativna agencija se s tem vrača k modelu, iz katerega je zrasla: neodvisnemu lastništvu, lokalnemu podjetniškemu odločanju in lastnemu razvoju zunaj globalne mreže.