zzz
Diggit

YouTube razvija nove postopke za odkrivanje globokih ponaredkov umetne inteligence

Pri platformi želijo izboljšati svoje protiukrepe za nadzor UI-globokih ponaredkov z novimi postopki odkrivanja, ki bodo lahko ustvarjalce in/ali njihove založnike opozorili, kadar bo njihov obraz ali glas uporabljen v drugem posnetku.

Globoki ponaredki so v dobi generativne umetne inteligence postali velik problem, saj so različne umetnike in politike že upodobili njihovi računalniško ustvarjeni replikanti. YouTube zdaj izboljšuje odkrivanje na obeh področjih, saj se želijo izogniti lažnim uprizoritvam in dezinformacijam na platformi. 

Kot poroča Social Media Today, so pri YouTubu najprej razvili novo tehnologijo za prepoznavanje sintetičnega petja, ki bo ustvarjalcem in založnikom omogočila samodejno odkrivanje in upravljanje vsebin, ustvarjenih z umetno inteligenco, ki simulirajo njihove pevske glasove. Tehnologija bo s pomočjo ujemanja zvoka izpostavila verjetne ponaredke in kopije, kar bo ustvarjalcem in založnikom omogočilo boljše upravljanje morebitnih lažnih upodobitev njihovih del.

Novost pozdravljata tudi glasbena in zabavna industrija

Večina glasbenih založb ima zdaj oddelke, ki se ukvarjajo izključno s pregledovanjem spleta in nadzorom nad kršitvami avtorskih pravic. Ta novost predstavlja še eno orožje v boju proti kršenju avtorskih pravic.

YouTube razvija tudi novo orodje, ki bo lahko odkrivalo in upravljalo vsebine, ustvarjene z umetno inteligenco, ki prikazujejo obraze resničnih ljudi. S tem bodo agenti za talente in zvezdnike dobili podobna orodja za odkrivanje kot glasbeni založniki, kar jim bo omogočilo zatiranje nezakonite uporabe njihovih strank, na to novo možnost pa bodo pozorne tudi politične stranke. Obe novi zmogljivosti bosta razširili obstoječa orodja za zaščito avtorskih pravic v YouTubu, ki se že zdaj intenzivno uporabljajo.

»Od leta 2007 Content ID imetnikom pravic zagotavlja granularni nadzor nad njihovimi celotnimi katalogi na YouTubu, pri čemer je bilo vsako leto obdelanih več milijard zahtevkov, hkrati pa je umetnikom in ustvarjalcem s ponovno uporabo njihovih del prinesel več milijard novih prihodkov. Zavezani smo, da bomo enako raven zaščite in pooblastil prenesli tudi v dobo umetne inteligence,« so ob razkritju novosti povedali pri YouTubu. 

Tovrstne posodobitve bodo verjetno postale tudi industrijska norma, saj bodo vse platforme sčasoma sprejele nove postopke za odkrivanje upodobitev resničnih ljudi z umetno inteligenco v svojih aplikacijah. To bo omogočilo večji nadzor in pomagalo izkoreniniti zlorabe, v idealnem svetu pa bodo ta orodja lahko zaustavila njihovo širjenje, še preden zavedejo uporabnike.

Intervju

Monika Zajc
30. 11. 2024

Na naslovnici MM #521 je Monika Zajc, ki je pred letom dni prevzela vodenje digitalne…

Že od mladosti si vedno znova ponavljam: če sem dovolj pogumna, da začnem, sem dovolj pogumna, da uspem. Imam zelo enostavno strategijo, ki je vsaj v…

Hana Souček Martinc
30. 11. 2024

3. decembra bomo praznovali »ta veseli dan kulture«, mi pa smo se s Hano Souček Martinc…

»Kulturni projekti pogosto zahtevajo posebne pristope, ki vključujejo poudarjanje osebnega in estetskega vpliva. Ta vrsta komuniciranja se osredotoča…

Življenje z znaMMkami
25. 11. 2024

Rubrika Življenje z znaMMkami je ena najbolj branih v MM-u, zato jo objavljamo tudi na…

Najljubši oglaševalski slogan je: »Kaj bi mi brez domišljija.«

Naši avtorji