
Ovitki za pametne telefone so že zastareli
Zanimivo, v določenih krogih je postala uporaba pametnega telefona brez zaščite celo statusni simbol.

Kaja Kovič
Z razvojem novih materialov in tehnologij postajajo sodobni pametni telefoni vse bolj odporni na poškodbe, zato se vedno več uporabnikov odloča za uporabo telefonov brez zaščitnih ovitkov.
Pametni telefoni višjega cenovnega razreda so danes opremljeni s stekli, kot sta Gorilla Glass Victus in Gorilla Armor 2, ki prenesejo padce z višine do 2,2 metra. Tehnologija podjetja Corning temelji na ionski izmenjavi v visokotemperaturnih solnih kopelih, s čimer se ustvari plast tlačne napetosti, ki zmanjša občutljivost stekla na praske in razpoke.
Vse manj poškodovanih naprav
Raziskave kažejo, da se število poškodovanih naprav v ZDA zmanjšuje. Po podatkih zavarovalnice Allstate je bilo leta 2024 poškodovanih 78 milijonov telefonov, v primerjavi z 87 milijoni v letu 2020. Apple pri svojih novejših modelih uporablja nadgrajeno različico Corningove tehnologije – tako imenovani ceramic shield z nanokeramičnimi kristali, ki naj bi bil po njihovih navedbah dvakrat trpežnejši od stekla na drugih napravah.
Želja po (psihološki) varnosti ostaja
Kljub napredku pa večina uporabnikov še vedno uporablja zaščitne ovitke – predvsem zaradi psihološkega občutka varnosti. Pri izbiri zaščite gre predvsem za vprašanje osebnih navad in funkcionalnosti, nekateri uporabljajo ovitek tudi za denarnico.
Čeprav popolne odpornosti proti poškodbam ni, strokovnjaki ocenjujejo, da so sodobni telefoni dovolj robustni, da uporaba ovitka ni več nujna, temveč stvar preference. Pri tem pa opozarjajo: previdnost pri ravnanju z napravo ostaja ključna.
O najbolj vročih trendih bomo govorili na konferenci DIGGIT, ki jo pri MM-u organiziramo 5. junija v Ljubljani.