pogum
Aktualno

Marketinški pogum in inovacije v času korone

Nekateri si krizo predstavljajo kot »čistko«, drugi kot priložnost, da se pokažeta pogum in ideje. Pri slovenskih podjetjih smo se osredotočili na slednje.

Smisel tu, smisel tam

V zadnjih letih ste le stežka spregledali zapise o smislu blagovnih znamk. Tudi v MM-u smo o tem na dolgo in široko pisali v več prispevkih in med drugim ugotovili, da ste že precej pozni, če šele zdaj razpravljate o svojem smislu. Strokovnjakinja za znamčenje dr. Martina Olbertova na primer trdi, da je smisel celo najdragocenejše premoženje vsake blagovne znamke. Poslanstvo blagovnih znamk je po ugotovitvah raziskave Svetovnega združenja oglaševalcev (WFA)  pomemben dejavnik pri iskanju delodajalca za zaposlene v marketingu. »Misija«, »smisel«, »poslanstvo« in podobni izrazi že vrsto let spremljajo tudi zmagovalce največjih oglaševalskih festivalov. Le preverite MM-ova poročila o zmagovalcih kanskih levov. »V zadnjih nekaj letih je bilo veliko storjenega na področju »pogumnega« marketinga. Zavzemanje stališča, v katerega verjamete. Ustvarjanje blagovne znamke s stališčem in namenom, ki bo kos nadzoru. Vse to je bilo smiselno v svetu pred covidom-19. Toda ali se je od začetka pandemije definicija poguma za marketingarje spremenila? Ali imajo ohranitev vašega delovnega mesta in strah pred odvečnostjo, odpuščanjem ali stagnacijo napredovanja prednost pred pogumno idejo? Ali je zdaj čas, da izkoristite dnevni red in se postavite v vlogo agenta rasti?« se v prispevku na portalu Marketing Week sprašuje Charlotte Rogers. V pogovoru s strokovnjakom za vodenje Thomasom Barto ugotavljata, da je v času, ko gre vse kot po maslu, težje prepričati ljudi k spremembi.  Pa čeprav se zavedajo, da je vsega lepega enkrat (začasno) konec. Primeri, kot je pandemija koronavirusa, predstavljajo okno za spremembe. »To okno morate uporabiti. Je odličen čas za spremembo in uveljavljanje idej. Ljudje bodo prihodnje leto obžalovali, da tega niso storili,« je prepričan Barta. V nadaljevanju smo preverili, kako nove (pogumne) ideje in inovacije uvajajo v Big Bang in Mercatorju.

Mercator: Kupci veliko hitreje sprejemajo novosti in spremembe

Po ugotovitvah Viktorije Radojević Mavrič, izvršne direktorice marketinga in razvoja v Mercatorju, se je v pandemiji spremenil naš način življenja in dela, pred nas je postavila nove izzive in naloge, spremenile so se tudi naše prioritete in hierarhija vrednot. »Zato je to vsekakor pravi čas za inovacije in tudi za premišljena tveganja. Seveda je to čas velikih preizkušenj, ampak tudi čas pridobivanja dragocenih izkušenj in razvijanja boljših rešitev. To nam je dalo neko novo samozavest, s katero moramo sprejemati nove odločitve in ustvarjati pozitivno okolje za nove ideje in inovativne rešitve tudi v prihodnje,« pojasnjuje. Ob tem dodaja, da so inovativne ideje in stalen razvoj novih rešitev sicer že ves čas ključni del marketinga v Mercatorju, so pa jim posebne okoliščine v koronačasih dale dodatno spodbudo in pospešek, saj so velike in zahtevne projekte razvili in izvedli v rekordno kratkem času. »In še dodatno pozitivno dejstvo moramo upoštevati – kupci veliko hitreje sprejemajo novosti in spremembe ter jih osvojijo tako rekoč čez noč,« opaža. Ob tem poudarja, da je Mercator v preteklosti pri nas kot prvi uvedel vrsto novosti. »In ker ne more ostati le pri goli trditvi, je prav, da naštejem vsaj nekaj največjih. Od prve spletne trgovine pred več kot 22 leti, do kartice zvestobe, samopostrežnih blagajn, aplikacije Moj M z digitalno denarnico M Pay do digitalizacije številnih zalednih procesov. Med novejšimi pa so inovativne rešitve v razvoju komunikacijskih kanalov, od digitalne platforme za zaposlene, kjer vsakdo najde vse relevantne informacije in dnevne novice o podjetju, do TikTok akademije in spletne vsebinske platforme M soseska z odlično zabavo, nasveti, kuhanjem, športom in kulturo, skratka z dnevno spremljavo za vsak življenjski slog.«

Big Bang: Prevetrili procese in projekte, marketing pa pri tem ni izjema

Trenutne razmere od podjetij in marketingarjev po opažanjih Matjaža Butare, ki v Big Bangu vodi ekipo za upravljanje potenciala, zahtevajo, da smo agilni in še bolj aktivno iščemo vedno nove priložnosti. »Vsekakor pa to ne pomeni, da delujemo »brezglavo« in brez načrtovanja pričakovanih učinkov in procesa izboljšav. V naši panogi je hitro sprejemanje odločitev in iskanje novih idej vedno pomembno, zdaj pa še toliko bolj,« ugotavlja. Na vprašanje, ali je pandemija dober čas za tveganja in inovacije, sogovornik odgovarja, da je tveganja treba vedno ustrezno upravljati. Sam ne vidi, da bi se to spremenilo tudi v novih razmerah. »Ocenjujemo predvsem posamezne priložnosti, posamezne rešitve ali projekte. Smo pa v času pandemije dodobra prevetrili procese in projekte, pri čemer marketing ni izjema. Mislim, da je ključno, da se ukvarjamo predvsem z dobro uporabniško izkušnjo, pa naj bo to optimizacija tega, kar delamo zdaj, ali pa iskanje novih rešitev.«

Intervju

Življenje z znaMMkami
15. 04. 2024

Rubrika Življenje z znaMMkami je ena najbolj branih v MM-u, zato jo objavljamo tudi na…

Prisegam na humor, igro besed in čustva … »Kupijo« me tudi nizkoproračunski oglasi z dobro idejo.

Madea Mojca Majhen
13. 04. 2024

Konferenco medijskih trendov SEMPL pod okrilljem Media Poola že drugo leto zapored…

»Zame so edini pravi dogodki še vedno tisti, kjer si ljudje stisnejo roko in si pogledajo v oči brez vmesnika, kot je računalniški zaslon,« pravi…

grace
12. 04. 2024

Z Grace Andrews, direktorico marketinga pri podkastu The Diary of CEO, ki bo nastopila na…

The Diary of CEO smo že od začetka obravnavali kot oddajo in ne kot podkast, kar pomeni, da za vsako epizodo ustvarimo filmskemu podoben napovednik.

Naši avtorji