bla
Aktualno

8 besednih zvez, ki lahko ostanejo v letu 2021

Uredništvo MM-a je zbralo venček besednih zvez, ki smo jih – roko na srce – že vsi siti in lahko mirno zapustijo naš besednjak.

Nekaj od besednih zvez je z nami že celo večnost, druge pa bolj ali manj (beri: preveč) redno uporabljamo in beremo od marca 2020, torej od začetka pandemije. Skupno jim je predvsem to, da so to po eni strani zelo prepoznavni, a po drugi strani problematični oziroma odvečni izrazi.

Nova normalnost

Kaj je pravzaprav novega v »novi normalnosti«, s katero po osnovni definiciji živimo od marca 2020 in bomo očitno še nekaj časa? Nova nova normalnost mogoče?

Novi koronavirus

Koronavirus ni več nobena novost in prav tako – na žalost – ni videti, da bi kaj kmalu postal preteklost.

Človeški viri

»Če organizacije resnično cenijo svoje zaposlene, svoje ljudi, potem bi se spodobilo, da jih tako tudi poimenujejo,« je v svojem prispevku povedala Marjana Lavrič Šulman. Zanjo izraz »človeški viri« pomeni hladen, mehaničen, brezoseben naziv, ki implicira tudi hladen, mehaničen, brezoseben odnos. Ne bi se mogli bolj strinjati. Všeč so nam tudi njeni predlogi, to so razvoj zaposlenih, razvoj sodelavcev in razvoj talentov.

Na koncu dneva

Gre za dobeseden prevod iz angleščine, ki po mnenju uredništva MM izkazuje zgolj miselno lenobo. V slovenščini imamo toliko lepših izrazov, na primer »ne nazadnje« ali preprosto »na koncu«. Zakaj je treba dodati še »dneva«, nam ni bilo nikoli jasno.

Na prvo žogo

Res je, da smo narod, ki obožuje igre z žogo, toda zakaj mora biti vse »na prvo žogo«? Zakaj ne moremo preprosto reči »najprej mi pride na misel« ali pa »na prvi pogled«. Dajmo se malce potruditi pri uporabi slovenščine, saj je to (še vedno) naš materni jezik.

To pije vodo/to ne pije vode

Še ena spakedranka, ki je žal že presegla meje pogovornega jezika in našla svojo pot celo do resnih medijev. Nekaj kvečjemu drži/zadržuje vodo in v prenesenem pomenu bi se lepše slišalo, da nekaj preprosto drži oziroma ne drži.

Zoom generacija

Zoom se je resda uveljavil kot primarni kanal za videopogovore in predavanja, kot podjetje pa je zagotovo eden od zmagovalcev pandemije. A če pogledamo nekoliko širšo sliko, je večina ljudi še vedno fizično prisotnih na delu in v šoli. Sicer pa vam bo glavobol po nekajurnem »zoomanju« dal vedeti, kaj si misli o Zoom generaciji.

»Vklopi mikrofon« in »ne slišimo/vidimo se«

Za številne nepogrešljiv del vsakega videosestanka in predavanja. Ni treba posebej poudarjati, da jih ne bo nihče pogrešal. Smo v novem valu okužb in marsikdo bo spet delal od doma. Čas je, da se vsi naučimo, kje je gumb »mute«.

Intervju

sasa gnezda
22. 04. 2024

V podjetju Mediade tudi letos pripravljajo Konferenco internega komuniciranja KIK 2024,…

Nekje sem zasledila misel, da je komunikacija mehka veščina, a da je zanjo treba trdo delati. Interna komunikacija se ne zgodi sama od sebe – vsaj ne…

zz
20. 04. 2024

PandaChat, slovenska rešitev, ki z UI poenostavlja iskanje po obsežnih podatkovnih…

Pričakujete lahko, da bo PandaChat vedno znova presenečal s kreativnimi in inovativnimi funkcionalnostmi. Spremljamo trg, razmišljamo in si…

Življenje z znaMMkami
15. 04. 2024

Rubrika Življenje z znaMMkami je ena najbolj branih v MM-u, zato jo objavljamo tudi na…

Prisegam na humor, igro besed in čustva … »Kupijo« me tudi nizkoproračunski oglasi z dobro idejo.

Naši avtorji